Optymalizacja cyfrowej półki: jak zwiększyć widoczność i konwersję w sklepie internetowym?

Sprzedaż B2B
Robert Walkowski

Robert Walkowski

Digital Marketing Specialist
brandly360.com

Czy wiesz jak zwiększyć widoczność i konwersję swojego sklepu internetowego? Jak skutecznie optymalizować cyfrową półkę i przyciągnąć klientów do Twoich produktów? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie! Odkryj niezwykłe możliwości, jakie niesie ze sobą cyfrowa półka, i dowiedz się, jak wykorzystać jej potencjał, aby osiągnąć sukces w sprzedaży online. Przygotuj się na fascynującą podróż po świecie cyfrowej sprzedaży i poznaj najlepsze praktyki, które pomogą Ci osiągnąć przewagę konkurencyjną.

Spis treści:

  1. Czym jest cyfrowa półka?
  2. Wykorzystanie różnych kanałów w e-commerce
  3. Elementy cyfrowej półki prowadzące do zakupu
  4. Jakie elementy możemy mierzyć?
  5. Podsumowanie

Czym jest cyfrowa półka?

Cyfrowa półka, zwana też digital shelf, to zbiór wszystkich punktów kontaktu online, które klient wykorzystuje do odkrywania, badania, konsultacji i zakupu produktów czy usług. W dzisiejszych czasach producenci i sprzedawcy nie ograniczają się do prezentowania swoich produktów w jednym miejscu. Zamiast tego, zdają sobie sprawę z ważności dystrybucji i promowania ich w jak największej liczbie kanałów. Najważniejsze jest jednak to, aby wybrać te najbardziej użyteczne dla regularnych kupujących - może to być sklep internetowy, marketplace jak Amazon, czy media społecznościowe z wbudowanym systemem zakupów, takie jak Instagram.

Zapamiętaj

Poznanie, jak wykorzystać potencjał cyfrowej półki, może zapewnić firmie przewagę konkurencyjną i zwiększyć skuteczność sprzedaży.

omnichannel

Wykorzystanie różnych kanałów w e-commerce

Katalog kanałów cyfrowej półki jest bardzo szeroki, a możliwości ich łączenia w celu stworzenia najlepszej strategii omnichannel dla firmy są praktycznie nieograniczone. Jednak zwiększająca się liczba kanałów komplikuje dwa aspekty: zarządzanie treścią produktową, która musi być udostępniana i aktualizowana na większej liczbie kanałów, oraz śledzenie i analiza ścieżki zakupowej, która przestaje być liniowa i staje się zestawem zróżnicowanych i spersonalizowanych kroków, dostosowanych do preferencji każdego klienta, ale to temat na osobny wątek. Tym razem skupmy się na tym jakie elementy naszej cyfrowej półki możemy poprawić dla zwiększenia konwersji.

Elementy cyfrowej półki prowadzące do zakupu

Wiesz dlaczego cyfrowa półka jest ważniejsza dla Ciebie niż półka sklepowa jeśli prowadzisz sklep online? A to dlatego, że klienci robiąc zakupy online nie muszą się spieszyć i robić zakupów w godzinach otwarcia. Każdy klient może wyszukiwać i kupować potrzebne produkty w każdym możliwym momencie dnia, dostosowując swoje zakupy do harmonogramu dnia.

Zapamiętaj

Dostarczaj wszędzie najlepsze doświadczenia związane z produktami

W związku z tym elementy Twojej cyfrowej półki powinny być gotowe dla Klienta przez cały czas - nawet w nocy. Biorąc pod uwagę, jak ważna jest cyfrowa półka to chcesz ją jak najlepiej wykorzystać prawda? Przyjrzyjmy się punktom styku, które warto obserwować i poprawiać.

digital shelf

Dostępność produktu

Ok punktem wyjścia jest dostępność produktu, bez tego nie możemy mówić o cyfrowej półce. Dostępność produktów ma zasadnicze znaczenie dla sukcesu każdego biznesu e-commerce. Budowanie zainteresowania i nadziei potencjalnego klienta na dany produkt, tylko po to, aby zepchnąć go pod koniec lejka sprzedażowego i wyświetlić mu komunikat "produkt niedostępny", z pewnością nie zwiększy zaufania do Twojego sklepu. Dlatego prowadząc działania marketingowe musisz zwrócić uwagę na to, aby produkty były dostępne, bo inaczej klient który trafi na reklamę pożądanego produktu, a w sklepie nie będzie dostępny na pewno poczuje rozczarowanie i uda się do innego sklepu.

Ceny

Sukces sklepu e-commerce, jego pozycja na rynku i rentowność zależą od wielu czynników, ale jednym z najważniejszych jest cena. Dla potencjalnych klientów istotne jest, aby nowy produkt spełniał wszystkie ich wymagania, jednocześnie mieścił się w górnej granicy cenowej, którą są w stanie zaakceptować. Dlatego też każdy biznes online powinien w obrębie swoich działań mieć zdefiniowane strategie cenowe, które pomogą osiągnąć zamierzone cele. Dodatkowo warto śledzić konkurencję i jeśli tych produktów jest nie wiele to możemy to robić ręcznie, natomiast jeśli masz większy sklep to wtedy warto rozważyć narzędzia do monitoringu cen.

Zdjęcia i prezentacja produktu

Tak jak w sklepach stacjonarnych możemy obejrzeć i dotknąć produkt, tak na cyfrowej półce obraz, wizualizacja 3D lub film odgrywa kluczową rolę na cyfrowej półce. Klienci potrzebują mieć pewność, że znaleźli pożądany produkt. Idealnie jest więc pokazać produkt z wszystkich stron lub dodatkowo pokazać najważniejsze elementy lub wyróżniki, aby pomóc w decyzji potencjalnym klientom. Dobrą praktyką jest również używanie tego samego głównego zdjęcia na wszystkich platformach i materiałach promocyjnych. Dzięki temu promujesz spójną wizję oraz rozpoznawalność produktu jednocześnie wzbudzając zaufanie klientów.

Szczegóły produktu i opis

Tutaj warto uwzględnić wszystkie elementy, bo dobra prezentacja produktu to nie tylko opis, który wskazuje jego wszystkie zalety i korzyści. To również: nazwa i tytuł produktu, wypunktowanie najważniejszych cech produktu, warianty produktu (np. rozmiary, kolor). Rozbudowany i fajnie napisany opis produktu na pewno zachęca do zapoznania się z informacjami przez klienta. Dodatkowo warto zadbać o urozmaicenie go poprzez grafiki lub fajne zdjęcia produktowe lub nawet produkty w użyciu codziennym (jeśli jest to możliwe).

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy opisach produktów jest SEO. Zadbaj o to aby meta dane produktu były dobrze wypełnione, obrazki miały atrybut alt oraz o to aby opis produktu miał zachowaną strukturę z uwzględnieniem różnych rodzajów nagłówków (od H1 do H3).

Łatwe wyszukanie produktu

Sukces w wyszukiwaniu oczywiście ma kluczowe znaczenie w e-commerce. Wysokie pozycje w Google czy też w serwisach aukcyjnych typu Allegro, czy gdziekolwiek indziej, gdzie konsumenci szukają produktów Twojego typu tym większe prawdopodobieństwo że dojdzie do zakupu. Im lepiej opisany i przedstawiony jest Twój produkt tym wyższe prawdopodobieństwo, że Twoje produkty pojawią się w wynikach wyszukiwania. Warto również zadbać o to, żeby Klient w Twoim sklepie mógł łatwo przeszukiwać produkty. Możesz zastosować podpowiedzi już na etapie wyszukiwania - wskazując pasujące produkty do wyszukiwania. Dodatkowo na stronach kategorii i wyszukiwań dobrze jak Klient ma do dyspozycji filtrowanie. Wszystkie te elementy skracające ścieżkę zakupową mogą spowodować wyższą konwersję i lepsze zadowolenie z zakupów.

Oceny i recenzje

Niesamowite znaczenie zyskują oceny i opinie produktów. Według Global Newswire, aż 95% klientów przed zakupem produktu czyta recenzje online, a 58% z nich deklaruje gotowość do zapłacenia wyższej ceny za produkty o pozytywnych ocenach.

Marki muszą aktywnie monitorować oceny i opinie, a także reagować na negatywne komentarze, najlepiej jak najszybciej. Kupujący pokładają zaufanie w ocenach i recenzjach, które mają duże znaczenie podczas podejmowania decyzji o zakupach online. Również warto mieć gotową stretegię dla negatywnych opinii, w końcu każdemu zdarza się popełniać błędy często nie wynikające wprost z winy sklepu.

Warto pamiętać, że usuwanie negatywnych komentarzy może mieć często odwrotny skutek, więc to ostateczność i raczej używana w przypadku złośliwie wystawionych opinii. W takich sytuacjach zachowaj zimną krew i nie daj się ponieść emocjom. Kulturalna odpowiedź powinna załagodzić sprawę i powinna mieć również wpływ na wzrost zaufania wśród klientów, którzy docenią chęć rozwiązania problemu.

Reklama i marketing

Tutaj warto pamiętać, że promocje to nie tylko bezpośrednia obniżka ceny, ale także wszelkiego rodzaju narzędzia zachęcające do zakupu. Zaczynając od takich prostych zabiegów jak cashback, cross-sell, up-sell, bundle poprzez kolejne produkty taniej, kupony rabatowe, gratisy czy też programy partnerskie. Swoją drogą wszystkie te promocje to tak naprawdę zakamuflowane obniżki cen, które zbliżają często klienta do tego, aby zwiększać liczbę produktów w koszyku zakupowym.

Dodatkowo również jeśli dysponujesz budżetem, który możesz przeznaczyć na promocję warto wydzielić jakąś część produktów którą będziesz reklamować w różnych kanałach. Mam tu na myśli reklamy AdWords czy też widoczność Twojego sklepu w porównywarce cenowej typu Ceneo czy też w Google Zakupy.

Dla każdego sklepu jak i grupy produktowej na pewno warto mieć strategię promocji, ale również dobrze jest reagować na trendy czy też wydarzenia okolicznościowe typu Black Friday czy też wszelkiego rodzaju święta, które pomagają zwiększać sprzedaż. Jednocześnie przy tak dynamicznym rynku jakim jest e-commerce ciężko będzie to wszystko sprawdzać ręcznie u konkurencji więc jeśli chcesz reagować na promocje konkurencyjne to warto tutaj posiłkować się również narzędziami do monitoringu promocji.

Jakie elementy możemy mierzyć?

Podobnie jak w marketingu będziesz chciał znaleźć sposoby mierzenia sukcesu wszystkich tych aspektów cyfrowej półki. Prawdopodobnie większość wskaźników KPI e-commerce będzie działać jako miara wydajności Twojej cyfrowej półki, jednakże nie ma sensu analizować każdego aspektu. Mogło by to odciągnąć uwagę od skupienia się na tym co najważniejsze. Wszystko zależy również od Twoich celów biznesowych. Wskaźniki, które najlepiej wziąść pod uwagę to:

  1. Współczynnik konwersji - procent kupujących, którzy zakończą transakcję na Twoich stronach produktowych
  2. Dostępność produktów - poziomy dostępności, pozwolą ocenić czy masz wystarczające ilości produktów w szczytowych okresach sprzedaży.
  3. Udział w wyszukiwaniu - łączna liczba wyszukiwań Twojej marki (w rozróżnieniu na kanały sprzedaży) podzielona przez łączną liczbę wyszukiwań wszystkich marek w danej branży czy też kategorii produktowej.
  4. Udział pozytywnych recenzji - konsumenci przywiązują coraz większą uwagę do recenzji. Im więcej ich posiadasz przy produktach, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziesz bardziej widoczny dla potencjalnych klientów.

Podsumowanie

Cyfrowa półka, zwana również digital shelf, jest nieodzownym elementem dzisiejszego handlu online. Obejmuje wszystkie miejsca online, w których klienci mogą znaleźć informacje na temat produktów.

W porównaniu do tradycyjnych sklepów, cyfrowa półka oferuje ogromne możliwości, ale także stawia przed sprzedawcami nowe wyzwania. Aktualnie Klienci mogą przejść na inną "cyfrową półkę" w dowolnym momencie dnia i znaleźć firmy oferujące lepszą obsługę oraz niższe ceny, jeśli nie zadbasz o konkurencyjność swojej oferty.

Dlatego ważne jest dbanie o to, aby nasze cyfrowe punkty styku były atrakcyjne i konkurencyjne. Klienci wymagają klarownych informacji, wysokiej jakości zdjęć i interesujących treści. W erze cyfrowej, konieczne jest także monitorowanie cen oraz ocen i recenzji oraz reagowanie na nie. Wprowadzenie strategii cyfrowej półki może przynieść wiele korzyści, ale wymaga również ciągłego dostosowywania się do zmieniających się oczekiwań klientów i rywalizacji z innymi markami na cyfrowym rynku.

Reklama

Przeczytaj również:

Artykuł
01.01.2024

Q-commerce: rewolucja w szybkich dostawach

Miłosz Nowakowski

Miłosz Nowakowski

Sales Director
brandly360.com

Artykuł
25.12.2023

Dlaczego warto zadbać o jakość opisów w e-commerce? 5 niepodważalnych argumentów

Maciej Sowa

Maciej Sowa

Specjalista ds. marketingu
agencjakuznia.pl

Ekomercyjni

Nowa, zamknięta grupa na facebooku. Dużo ekomercyjnej wiedzy, networking, pomoc. Tu się poznasz na e-commerce.

Zobacz grupę