Na co zwracać uwagę, projektując kartę produktu?

Branding w e-commerce
Ekomercyjnie

eKomercyjnie.pl

Rosnąca konkurencja na rynku wymusza na właścicielach sklepów internetowych ciągłą optymalizację kluczowych elementów swoich witryn. Jest to konieczne ze względu na to, że elementy te wpływają na zachowania klientów i w rezultacie również na efektywność sprzedaży produktów.

W sklepie stacjonarnym produkt możemy wziąć do ręki, sprawdzić, jakie posiada funkcje i z jakiego materiału jest zrobiony, a także zobaczyć jego kolor i ocenić sposób wykonania. Dzięki temu zdobywamy dużą wiedzę o produkcie. W sklepie internetowym nie mamy takich możliwości, dlatego powinniśmy wynagrodzić użytkownikom tę niedogodność.

Według wyników badań opublikowanych przez firmę Adobe (w 2010 r.), internauci chcieliby, aby ich doświadczenia podczas przeglądania oferty sklepów internetowych były zbliżone do tych ze sklepów stacjonarnych. Już sama czynność przeglądania stron z produktami jest porównywana do skanowania półek w tradycyjnym, fizycznym sklepie.

Czego jeszcze chcą klienci? Z pewnością spełniać swoje oczekiwania. A czego chce sprzedawca? Sprzedażowego sukcesu! Tym, co skutecznie łączy te dwa pragnienia jest dobrze zaprojektowana karta produktu.

Karta produktu, jak już wspomniałem, powinna spełniać oczekiwania klientów. Użytkownicy często trafiają na stronę produktu bezpośrednio z wyszukiwarki. W związku z tym ważną informację stanowi to, co jest na niej prezentowane. Nazwa produktu powinna być widoczna i czytelna od pierwszej chwili wejścia na stronę.

Warto również umieścić informację o pozycji danej strony produktu w strukturze sklepu, dla lepszej orientacji klienta.

Należałoby więc zadbać o to, aby zdjęcia dawały chociaż namiastkę doznań obcowania z produktem. Zatem powinny one być odpowiednio duże, koniecznie dobrej ja-kości (nieskompresowane) i umieszczone w widocznym miejscu. Z kolei mechanizm prezentujący musi umożliwić użytkownikowi swobodne przewijanie i powiększanie zdjęć [1]. Warto zaznaczyć, że pozytywnie odbierane są zdjęcia 3d, dzięki którym klient ma możliwość dokładnego obejrzenia produktu z każdej strony.

Coraz częściej zdarza się tak, że uzupełnieniem zdjęć są materiały wideo. Nawet jeżeli w momencie projektowania karty produktu nie dysponujemy takimi materiałami, powinno się zaprojektować interfejs strony w taki sposób, aby w przyszłości można było je dodać.

Uzupełnieniem graficznej prezentacji produktu jest opis, który nie powinien ograniczać się tylko do technicznej specyfikacji dostarczonej przez producenta. W opisie należy wyszczególnić ważne i charakterystyczne cechy produktu. Pamiętajmy, że tekst to sposób na przekonanie klienta, iż oglądany przez niego produkt spełnia jego potrzeby, a nawet kreuje nowe.

Kolejna kwestia to cena. Jest ona często kluczowym elementem karty produktu. Może przyciągnąć rzeszę klientów albo skutecznie odstraszyć. Niewątpliwie powinna być umieszczona w widocznym miejscu, tak aby inne treści nie wpływały negatywnie na jej wyrazistość. Warto pamiętać, że klient będzie się starał skorelować jakość produktu do ceny. Cztery wymienione wcześniej elementy: nazwa, zdjęcia, opis i cena są ze sobą silnie powiązane i tworzą fundament karty produktu.

Według badań przeprowadzonych przez Think Kong i StudentsWatch.pl, prawie 75% badanych klientów zadeklarowało, że wybierając określone produkty, bierze pod uwagę opinie innych użytkowników sieci [2]. Dlatego umożliwienie wypowiedzi nabywcom i tym samym dodania oceny produktu jest ważne z dwóch powodów: opiniujący ma świadomość, że jego wypowiedź może mieć wpływ na decyzję innych klientów – jest potrzebna. Z drugiej strony, klienci potrzebują zweryfikować swoje odczucia z innymi. Ponadto, polecanie przez internautów produktów i usług może bardzo silnie przekładać się na sprzedaż.

Łatwo zauważyć, że cele, które wyznaczane są karcie produktu, znajdują odzwierciedlenie w zasadach AIDA:

A — Attention (zwrócenie uwagi klienta na produkt);
I — Interest (zainteresowanie klienta właściwościami produktu);
D — Desire (wzbudzenie u klienta chęci posiadania produktu);
A — Action (przekonywanie klienta do zakupu produktu);

Przytoczone wyznaczniki warto uzupełnić o jeszcze jeden element: S — Satisfaction (usatysfakcjonowanie klienta, rekomendacja produktu innym osobom) [3]. Czyż nie takie jest zamierzenie twórców kart produktu?

Mogłoby się wydawać, że karta produktu to nic nadzwyczajnego, ot konieczny element – dodatek do prezentowanego przedmiotu. Codziennie widzimy ich kilkadziesiąt i z reguły się nad nimi nie zastanawiamy. Jeżeli jednak zapytałbym Cię o listę Twoich trzech ulubionych sklepów, gdzie z przyjemnością wracasz i robisz zakupy, prawdopodobnie podałbyś mi te, które zaspokajają Twoje potrzeby. Dostarczają odpowiednią ilość informacji, przekazywanych w taki sposób, abyś mógł dokonać zakupu.

[1] http://www.napavalleypos.com/assets/images/documents/What%20Shoppers%20Want.pdf
[2] http://www.egospodarka.pl/79136,Internauci-a-opinie-o-produktach,1,12,1.html
[3] http://www.heuristic.pl/blog/e-marketing/146.html


Andrzej Bogatko – User Interface Designer w firmie Divante Sp. z o.o., wcześniej pracował przy
platformach e-commerce: Neo24.pl, Travelplanet.pl, Aero.pl. Pasjonat projektowania, ewangelista UCD. W wolnym czasie fotografuje i podróżuje.

Powyższy artykuł pochodzi z Magazynu eKomercyjnie #13. Zapraszamy do przeczytania całego numeru!

Reklama

Pozycjonowanie stron internetowych

Przeczytaj również:

Artykuł
05.07.2023

Reputacja marki w e-commerce: dlaczego monitoring opinii klientów jest kluczowy?

Robert Walkowski

Robert Walkowski

Digital Marketing Specialist
brandly360.com

Ekomercyjni

Nowa, zamknięta grupa na facebooku. Dużo ekomercyjnej wiedzy, networking, pomoc. Tu się poznasz na e-commerce.

Zobacz grupę