eKomercyjnie.pl

Branża spożywcza zarzuca sieci… w sieci, czyli e-delikatesy w natarciu

Rok 2011 był dla branży spożywczej dość łaskawy. Badania przeprowadzone przez PMR Ltd. mówią o prawie 4% wzroście w stosunku do wcześniejszego roku, jednak analiza wskazuje, iż wzrost ten miał miejsce głównie w segmencie dyskontów i supermarketów, a źródłem tej wartości jest tak naprawdę wzrost cen. Raport, obok analizy roku 2011, zawiera również prognozy dotyczące kierunków rozwoju sprzedaży w branży spożywczej – informacje szczególnie istotne dla e-commerce – zakładają bowiem rozwój kanałów sprzedaży o sklepy internetowe.

AdvertisementReklama

Aktualnie tylko 5% robiących zakupy w sieci nabywa tą drogą również żywność. Jednak jest szansa na zmianę w tym obszarze – już teraz widać, że nowi gracze wśród spożywczych sklepów internetowych dużą wagę przywiązują do utrzymania niskich cen. Taka strategia powinna przyspieszyć rozwój sprzedaży on-line, a tym samym – zgodnie z prognozami dla tego sektora – zwiększyć też jego wartość do 450 mln w 2014 roku.

Obecnie udział e-sklepów spożywczych w całości handlu spożywczego wynosi 0,1-0,2%. W perspektywie 5-6 lat ma wzrosnąć do 1,5%, a wówczas jego wartość przekroczy 1,5 mld zł rocznie. Część analityków rynku jest mniej optymistyczna w zakresie szacowania udziału i pomimo oczekiwanego dynamicznego wzrostu segmentu partycypacja obrotów spożywczych e-sklepów w rynku handlu detalicznego w najbliższych latach pozostanie nadal marginalna, do 0,5% w perspektywie 5 lat.

Zakup artykułów spożywczych to działanie cykliczne, znacznie częstsze niż np. kupno sprzętu RTV-AGD, fotograficznego czy odzieży. Specyfika tej branży, sprzedaż produktów spożywczych przez internet, narzuca pewne ograniczenia, stawia wymagania zarówno logistyczne, jak i magazynowe, które nie wszyscy gracze rynkowi są w stanie spełnić. Jednocześnie jednak zakupy spożywcze przez internet dają klientom wartości łatwe do oceny, jak np. komfort zakupów czy oszczędność czasu i w efekcie pieniędzy.

Branża spożywcza offline: Jakie artykuły spożywcze konsumenci kupują najczęściej?

Z monitoringu gazetek reklamowych wykonywanego przez ABR Sesta (ponad 160 sieci w codziennym monitoringu) w kanałach Hiper i supermarketów, dyskontów, małych sklepów spożywczy oraz Cash&Carry) wynika że 62% oferty gazetkowej stanowią produkty FMCG, kolejne 11% to produkty Świeże Obsługa. Sieci wspierają sprzedaż wyżej wspomnianych kategorii produktowych także poprzez częste umieszczanie ich na pierwszej stronie.

Znaczenie kategorii FMCG i świeże rośnie dla rynków Hipermarketów i Cash&Carry natomiast w przypadku dyskontów można zaobserwować odmienny trend, czyli wzrost znaczenia produktów Non-Food. Klienci często korzystają z gazetek w czasie podejmowania decyzji zakupowych, gazetki te są również dostępne on-line na wielu portalach internetowych.

Dane za 2011 rok w grupie produktów kupowanych drogą tradycyjną wyglądają następująco:

Przedstawiciele serwisów internetowych, których działalność oparta jest na udostępnianiu on-line gazetek marketowych podkreślają intensywny ruch na stronach i mocne zainteresowanie gazetkami największych sieci handlowych.

„Serwis Okazje.info w ciągu ostatniego pół roku odwiedziło 12,8 mln unikalnych użytkowników, z czego blisko 10 % stanowią osoby zainteresowane gazetkami marketów, także z branży spożywczej. Najpopularniejsze są wśród nich gazetki sieci POLOmarket, Lidl oraz Biedronka” – podaje Milena Bakalarz z Okazje.info. “Z naszej usługi Gazetki na maila, w ramach której wysyłamy użytkownikom powiadomienia o pojawieniu się nowej gazetki wybranego sklepu, korzysta już ponad 60 000 osób” – dodaje. Przekartkowanie, nawet wirtualne, gazetki jest niejednokrotnie elementem decydującym o wybraniu się w ogóle do danego sklepu.

Ekspansja branży spożywczej przy wykorzystaniu narzędzi on-line jest zauważalna też w tym segmencie rynku. Jak podkreśla Milena Bakalarz: “Ze względu na rosnące zainteresowanie internautów zakupami spożywczymi, planujemy rozwój kategorii Żywność – zarówno jeśli chodzi o pozyskiwanie nowych sklepów i ulepszenie kategoryzacji produktów jak i zwiększenie jej widoczności na serwisie.”

Zauważalne są także intensywne działania promocyjne sieci handlowych prowadzone w sieci, skupione właśnie na produktach spożywczych.

Jak zapamiętać co kupić? Skorzystać z systemu Listonic – mobilnej listy zakupów. System podpowiada najkorzystniejsze oferty pod kątem ceny, informuje o aktualnych promocjach obejmujących produkty wpisane na listę.

System Listonic pozwala również na analizę list zakupowych, a tym samym preferencji, konsumentów korzystających z niego. Informacje zebrane przez Listonic za okres 10.2011-02.2012 uwzględniające rodzaj oraz ilość produktów kupowanych w marketach przy wykorzystaniu elektronicznej listy zakupów wygląda następująco:

System Listonic wydaje się być odpowiedzią na potrzeby rynku i zmiany w zachowaniach konsumenckich. Wpisuje się w widoczną tendencję wzrostu zaufania do transakcji online. Mobilna lista zakupów pozwala w ekonomiczny sposób (tak w odniesieniu do czasu jak i finansów) wykonać zakupy. Liczba użytkowników Listonica wzrasta z miesiąca na miesiąc, co obrazuje poniższy wykres.

Branża spożywcza online: Jakie artykuły spożywcze konsumenci kupują najczęściej?

Poniżej wykres prezentujący ilościową sprzedaż poszczególnych produktów w kategorii: Delikatesy na Allegro. Warto dodać, że obrót w „Delikatesach Allegro” w okresie 11.2011-02-2012 wyniósł 15 948 980,30 zł. W tym przypadku nawet nie konkretne produkty z kategorii: Delikatesy Allegro mają znaczenie, jak poziom obrotu – obrazujący skalę zakupów artykułów spożywczych w systemie aukcyjnym.

Co dalej? Branża spożywcza inwestuje w kanały sprzedaży on-line

Zmieniający się tryb życia, coraz łatwiejszy dostęp do nowych technologii i rozwiązań ułatwiających zakupy w internecie sprawia, że wzrasta ilość osób zaopatrujacych się w ten sposób w artykuły spożywcze. Według pojawiających się licznie prognoz rynkowych możemy spodziewać się zmian w tym segmencie: pojawienia się nowych sklepów internetowych, rozwoju sieci sprzedaży on-line już aktualnie działających a także konsolidacji pomiędzy poszczególnymi uczestnikami rynku, co jest typowe dla młodych rynków, a takim na pewno jest sprzedaż produktów spożywczych w sieci.

Aktualnie wśród sklepów z branży spożywczej działających on-line mamy ponad 300 podmiotów. Liderami są:

Część znanych marek, np. Auchan czy E.Leclerc działa aktywnie jedynie w kilku miastach w Polsce, podobnie jak Frisco.pl. W przypadku wspomnianych firm rozwój kanałów sprzedaży o sprzedaż online będzie dominował w najbliższym czasie. E.Leclerc aktualnie posiada sklepy internetowe w pięciu miastach – w ciągu najbliższych 12 miesięcy planuje uruchomić platformę sprzedaży online, która zintegruje działania dotychczasowych e-sklepów oraz poszerzy się o nowe. Według najnowszych deklaracji prezesa grupy E.Leclerc do 2015 każdy sklep stacjonarny będzie również oferował sprzedaż internetową.

Sklep Frisco.pl, który aktualnie działa intensywnie na terenie Warszawy, planuje w perspektywie 2-3 letniej rozwój o kolejne miasta. Póki co dzięki inwestorowi Helix Ventures Partners umacnia swoją pozycję w stolicy.

Silnym graczem bieżącego roku będzie na pewno Tesco.com, które planuje uruchomienie platformy sprzedaży online jeszcze w pierwszej połowie 2012 roku. Początkowo opcja będzie dostępna dla klientów Warszawy, a w perspektywie kilku lat – ma objąć 60% obszaru Polski. Przedsięwzięcie wymaga sporych nakładów finansowych głównie w zaplecze (typu chłodnie, magazyny) – stąd też rozłożenie inwestycji w latach. Oferta sklepu w sieci ma kłaść nacisk na dwa główne elementy: rozbudowany asortyment oraz atrakcyjną cenę.

Według badań PMR żywność w sklepach internetowych częściej kupują mieszkańcy większych miast (co dziesiąty w miastach pow. 200 tys. wobec 5% ogółem) oraz osoby z wyższym wykształceniem – 10% kupujących on-line w stosunku do 3% w grupie osób z niższym wykształceniem. PMR w swoich badaniach nie odnotował istotnych różnic ze względu na płeć badanych. Próba badawcza była jednak na tyle mała, że pozwala jedynie na orientacyjną analizę zagadnienia, bez wyciągania daleko idących wniosków.

Analizując obecność branży spożywczej w internecie trzeba przyznać, że jeszcze kilka lat temu nikt nie wróżył jej tak intensywnego rozwoju z wykorzystaniem kanału sprzedaży on-line. Internet staje się pożądanym kierunkiem ekspansji dużych sieci handlowych – wpisuje się to w ogólną tendencję wzrostu branży e-commerce w Polsce, poza tym jest to również naturalna wypadkowa zmieniających się preferencji zakupowych konsumentów. Uczestnicy rynku będą konkurować pomiędzy sobą nie tylko ceną i asortymentem, ale także zasięgiem. Coraz częściej tradycyjny handel detaliczny jest wzbogacany o dodatkowy kanał sprzedaży w postaci wersji sklepu online, w ten sposób też sieci zwiększają grono swoich klientów lub podtrzymają relacje, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów.

Plany rozwojowe sieci handlowych w dużych miastach zakładają poszerzenie kanałów sprzedaży o sklep internetowy, a w mniejszych miejscowościach coraz liczniej pojawiają się kolejne obiekty należące do dużych sieci handlowych (co zdecydowanie wzmacnia ich wizerunek) – czy i tu z czasem pojawi się opcja zakupów on line? Bardzo możliwe, że i w przypadku branży spożywczej okaże się, że bez internetu ani rusz.

Opracowała:
Karolina Bartnik-Kura
(DreamCommerce S.A., karolina.bartnik-kura@shoper.pl)

Źródła:

 1. Raport PMR Ltd. „Handel detaliczny artykułami spożywczymi w Polsce 2011. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2012-2014”
 2. portalspozywczy.pl
 3. CBRE: European Online Shopping On the Rise Over Christmas While Overall Retail Sales Remained Flat
 4. Dane przesłane przez firmę ABR Sesta Sp. z o.o.
 5. Dane przesłane przez firmę Manubia.pl
 6. Dane przesłane przez Listonic Sp. z o.o.

Autor wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zobacz kolejny artykuł

Pokaż Swój Sklep [PSS] Łukasz Stokowski, Komikslandia.pl

W wywiadach z serii Pokaż Swój Sklep (PSS) staramy się regularnie promować sklepy internetowe z różnych branż, zaś odpowiedzi naszych rozmówców przy okazji pomagają też osobom, które dopiero rozważają start w e-handlu. Wszystkich, którzy chcieliby opowiedzieć nam o swojej działalności zapraszamy do kontaktu z redakcją. Tym razem na pytania odpowiada Łukasz Stokowski, który swój pomysł na e-biznes realizuje w sklepie Komikslandia.pl.

AdvertisementReklama

Barbara Skórzewska (eKomercyjnie.pl): Dlaczego zdecydowałeś się na uruchomienie sklepu internetowego?
Łukasz Stokowski (Komikslandia.pl): Ponieważ chciałem poszerzyć bazę dotychczasowych klientów, gdyż prowadziłem „tylko” placówkę stacjonarną.

Czym zajmowałeś się przed uruchomieniem sklepu?
Studiowałem na UW na wydziale historycznym i w trakcie studiów w 2001 roku, zdecydowałem się na otwarcie sklepu stacjonarnego z komiksami i mangą. Dwa lata później otworzyłem e-sklep.

Ile trwało jego uruchomienie?
Sklep zaprojektował i wykonał mój kumpel programista. Nieskomplikowany interfejs i bardzo prosta grafika – taka była pierwsza e-komikslandia. Kiedy projekt wypalił 3 lata później sklep został gruntownie przebudowany. Teraz, mniej więcej co 3 lata przeprowadzamy gruntowną przebudowę – jednak mam wrażenie, że ciągle czegoś nam brakuje.

Jakim budżetem dysponowałeś na początku e-handlowej działalności? Czy zdecydowałeś się na gotową platformę sklepową czy stworzyłeś własną?
Miałem 1000 dolarów. Sklep był od początku zbudowany przez nas.

Dlaczego wybrałeś właśnie taki asortyment? Skąd pomysł na sprzedawanie komiksów?
Jestem fanem komiksu od zawsze i po powrocie z wymiany studenckiej w Stanach Zjednoczonych, postanowiłem zainwestować zarobione pieniądze w sklep z komiksami.

Jakie działania marketingowe są najbardziej skuteczne, w przypadku tego asortymentu?
Jest to działalność niszowa, dlatego wszelkie działania marketingowe muszą to uwzględniać. Staramy się docierać do potencjalnych klientów na konwentach SF i różnych imprezach masowych oraz w prasie branżowej i na stronach poświęconych komiksom i mandze.

Jakie rozwiązania w Twoim e-biznesie wyróżniają go od konkurencji? Ile trwa sprowadzenie komiksu na życzenie klienta?
Konkurencja w branży jest tak duża, że każdy pomysł jest od razu kopiowany. Mam najszerszy asortyment w branży. Sprowadzenie tytułu z zagranicy trwa około 2-3 tygodni.

Gdybyś miał teraz robić swój e-sklep, to co zrobiłbyś inaczej?
Gdybym teraz otwierał e-sklep, długo bym się zastanawiał czy wybrać gotową platformę (co zrobiłem pół roku temu – clickshop na Home’ie) czy coś zbudować od podstaw. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety i w moim przypadku bardzo długo się zastanawiałem i do tej pory mam wątpliwości czy dokonałem trafnego wyboru.

Jaki odsetek zamówień pochodzi od klientów z zagranicy? Ile zamówień pojawiło się w pierwszym dniu/tygodniu po starcie?
Z zagranicy pochodzi poniżej 10% zamówień. W pierwszym tygodniu po starcie pojawiły się 3 zamówienia.

Jest takie powiedzenie „Szewc bez butów chodzi”, czy sam też czytujesz komiksy?
W branży niszowej trzeba się dobrze znać na tym, co się robi. Jest to warunek sine qua non do odniesienia sukcesu.

Autor wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zobacz kolejny artykuł

ExpertSender.pl

Krótki opis: ExpertSender™ to nowoczesna, elastyczna i bardzo wydajna platforma email marketingowa, a także komplementarna paleta usług z zakresu komunikacji email, która zarabia.

AdvertisementReklama

Skutecznie konkurujemy jakością ze światowymi liderami w tej branży, dzięki czemu w 2011 roku wolumen wysyłanych przez ExpertSender™ wiadomości przekroczył 4 miliardy wiadomości. Dla rodzimych średnich i dużych organizacji wysyłamy już 10 milionów emaili marketingowych miesięcznie. Zalety naszych możliwości są mierzalne poprzez wyższe przychody klientów, jak i niezależne, prestiżowe oceny, publikowane na przykład przez Redpillemail.com

Oferta firmy: Serwis ExpertSender™ jest dedykowany dla organizacji, które posiadają przynajmniej 5.000 adresów email WŁASNYCH subskrybentów i realizują lub zamierzają realizować REGULARNE wysyłki, nie rzadziej, niż raz w tygodniu. Oprócz dostosowanego do potrzeb klienta setupu, oferujemy wyczerpujący instruktaż, jak również darmowe konsultacje w czasie użytkowania systemu.

Wyróżniające funkcjonalności:

 • Zaawansowana i prosta w obsłudze segmentacja behawioralna i demograficzna
 • Wiadomości marketingowe i transakcyjne
 • Automatyczna synchronizacja z zewnętrznymi bazami danych klientów
 • Wielowymiarowe raporty
 • Testy porównawcze wielu kreacji email
 • Transparentna integracja z marką klienta
 • Światowe standardy uwierzytelniania oraz dostarczalności wiadomości email
 • Dostęp do rozbudowanych usług API
 • Możliwość pobierania treści z serwerów zewnętrznych (Dynamic Content)

Konieczność podpisania umowy: Tak – elastyczne warunki i pełna gwarancja bezpieczeństwa przetwarzanych danych

Dostępne formy rozliczeń: Opłaty miesięczne

Usługi dodatkowe:

 • Pełne doradztwo z zakresu realizacji kampanii email marketingowych
 • Na życzenie wykonywanie kampanii email marketingowych według planu marketingowego klienta

Dodatkowe informacje:

Autor wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Newsletter

BONUS: Jak się robi e-handel w Polsce?
72-stronicowy ebook (pdf)
- zbiór wywiadów z właścicielami sklepów

Zamknij

Najlepsze poradniki i informacje
e-commerce prosto na Twój e-mail!

Bonus dla Ciebie:
PDF, 72 strony!

Wpisz swój adres e-mail, aby rozpocząć prenumeratę newslettera od eKomercyjnie.pl.

Od razu wyślemy do Ciebie:

 • BONUS #1: Jak się robi e-handel w Polsce? Rozmowy z właścicielami sklepów internetowych (magazyn .pdf, aż 72 strony!)
   
 • BONUS #2: Piętnaście gotowych sposobów na ulepszenie sklepu internetowego!
  (poradnik .pdf)