eKomercyjnie.pl

To już ostatni moment na zgłoszenie sklepu do akcji Dzień Darmowej Dostawy 2015!

W tym roku szósty już Dzień Darmowej Dostawy – wspólna akcja polskich sklepów internetowych i firm z branży e-commerce, którą koordynuje serwis eKomercyjnie.pl – odbędzie się 1 grudnia (wtorek). Jeżeli Twój sklep chce wziąć udział w tej inicjatywie, to zostały Ci ostatnie dwa dni na wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Każdy dzień w akcji to DARMOWE kliki dla Twojego sklepu, dlatego zapisz się już teraz!

Czym jest Dzień Darmowej Dostawy (w skrócie DDD)?

Dzień Darmowej Dostawy to wspólna akcja polskich sklepów internetowych oraz firm wspierających branżę e-commerce, którą co roku organizuje serwis eKomercyjnie.pl.

Głównym celem Dnia Darmowej Dostawy jest zachęcenie jak największej liczby osób do zrobienia zakupów w sieci (jako alternatywy dla odwiedzania tradycyjnych sklepów). Darmowa dostawa dobrze przemawia do osób, które do tej pory nie zamawiały w sieci, ale również dodatkowo zachęca dotychczasowych e-klientów do ponownych zakupów.

Dzień Darmowej Dostawy jest organizowany od 2009 roku oraz inspirowany akcją Free Shipping Day odbywającą się od 2008 roku w Stanach Zjednoczonych.

Na czym polega Dzień Darmowej Dostawy?

W maksymalnym skrócie, w czasie Dnia Darmowej Dostawy 2015 (1 grudnia) sklepy uczestniczące w akcji oferują wszystkim swoim klientom darmową dostawę zamówień, niezależnie od ich wartości*, sposobu płatności i metody dostawy.

* Tak jak rok temu, sklepy mogą wprowadzić minimalnej wartość zamówienia realizowanego z darmową dostawą – chodzi o kwotę 20 zł brutto. Oczywiście Ty sam decydujesz czy wprowadzasz taki limit (informując o tym swoich Klientów) czy nie. To ograniczenie ma rozwiązać problem zamówień za 5 zł kurierem za pobraniem. Można również wymagać od klientów założenia konta w sklepie.

liczba-sklepow-ddd

Jakie są najważniejsze warunki uczestnictwa w akcji Dzień Darmowej Dostawy 2015?

 1. Zaoferowanie klientom darmowej dostawy zamówień złożonych 1 grudnia br, niezależnie od ich wartości, sposobu płatności czy metody dostawy (z uwzględnieniem powyższych ograniczeń, które można wprowadzić).
 2. Rejestracja sklepu internetowego na stronie https://www.dziendarmowejdostawy.pl/dodaj-sklep/
 3. Wysłanie do własnej bazy klientów informacji o tym, że sklep uczestniczy w DDD wraz z odnośnikiem do głównej strony akcji.
 4. Promocję DDD na stronach sklepu oraz w kanałach dotarcia do klienta, które posiada sklep (np. Facebook).

Szczegółowe warunki określa Regulamin Akcji DDD2015, z którym należy się zapoznać przed podjęciem decyzji o uczestnictwie w akcji.

Ile kosztuje udział w akcji Dzień Darmowej Dostawy 2015?

Sklepy nie płacą za uczestnictwo w akcji Dzień Darmowej Dostawy 2015 – jest to inicjatywa nieodpłatna i dobrowolna. To pomysł eKomercyjnie.pl na to, żeby rynek e-handlu rósł w szybszym tempie, niż do tej pory. Żeby rozpoczynać sezon świąteczny dużym wzrostem zamówień.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, dostępna jest jednak możliwość odpłatnego wyróżnienia sklepu na stronie głównej oraz liście kategorii oraz wykupienia wyróżnienia w zestawie z dodatkowym mailingiem promocyjnym do wykorzystania w 2016 r. (oferta dla zainteresowanych jest dostępna tutaj). Nie jest to jednak warunek uczestnictwa w samym wydarzeniu.

Jak DDD jest (i będzie) promowany w tym roku?

W przypadku promocji Dnia Darmowej Dostawy stawiamy na te same pomysły, co przy okazji poprzednich edycji. Akcję będą promować wszyscy partnerzy wydarzenia, sklepy internetowe, zatrudniliśmy też agencję PR (Lawenda PR) do docierania z przekazem do „dużych” mediów. Liczymy na publikacje prasowe, dbamy też o współpracę z mediami internetowymi.

wzrosty-ddd

Z potwierdzonych działań, które przeprowadzimy 1 grudnia możemy wymienić:

 • działania reklamowe w portalu Interia.pl o cennikowej wartości niemal 250 tys. złotych, które obejmują m.in. materiały na stronie głównej portalu, mailing do bazy 1,5 mln konsumentów, bannery umieszczone w czołowych podserwisach portalu, artykuły o DDD w popularnych sekcjach, itd.;
 • kampanię remarketingową skierowaną do 0,5 mln osób, które odwiedziły oficjalną stronę Dnia Darmowej Dostawy w ciągu ostatniego roku;
 • mailing do bazy osób obserwujących Dzień Darmowej Dostawy oraz zaprzyjaźnionych baz partnerskich (około 100 tys. adresów);
 • kampanie targetowane na Facebooku o wartości ponad 10 tys. złotych, w tym działania na naszym fanpage (niemal 20 tys. osób zainteresowanych darmową dostawą);
 • landing page u naszych partnerów akcji, którzy będą przekierowywali ruch do sklepów uczestniczącym w wydarzeniu;
 • wysyłka 3 komunikatów prasowych, w tym przeprowadzenie badania o akcji DDD wśród kobiet kupujących w sklepach internetowych.

Ogólnie robimy wszystko, żeby o DDD dowiedziało się jak najwięcej osób i żeby 1 grudnia złożyli jak najwięcej zamówień w sklepach uczestniczących w akcji. Przez wszystko rozumiem informacje prasowe, wywiady w radiu, mailingi do dużych baz e-mailowych konsumentów, itd.

Jakie były efekty Dnia Darmowej Dostawy w 2014 roku?

W zeszłorocznej edycji Dnia Darmowej Dostawy wzięła udział rekordowa liczba sklepów –> 2550. Najwięcej firm zgłosiło się w kategoriach: „Dom i ogród” (17,8%), „Uroda i zdrowie” (12,3%), „Odzież, dodatki” (12,1%), „Dla dzieci” (7,5%) oraz „Sport” (5,7%).

Na stronie www.dziendarmowejdostawy.pl odnotowaliśmy w dniach 1-3 grudnia niemal 200 tysięcy użytkowników, którzy wygenerowali ponad 0,5 mln odsłon. Średni czas spędzony przez użytkownika na stronie zbliżył się zaś do 5 minut!

ddd-wiecej-zamowien

W ankiecie przeprowadzonej wśród wybranych sklepów, której wzięły udział w zeszłorocznej akcji, powyżej 90% sklepów zadeklarowało zwiększony ruch na swoich stronach tego dnia, a prawie 80% potwierdziło zwiększoną liczbę zamówień w porównaniu do średniej z listopada. Z kolei ponad 30% sklepów odnotowało więcej niż 100% wzrost sprzedaży w dniu akcji.

Podobne informacje potwierdziły niezależne firmy badawcze, np. Gemius, który przesłał nam wiadomość, pt. Dzień Darmowej Dostawy przekonał Polaków do zamówień. Czytamy w niej, że:

„Okazuje się, że e-sklepy, które wzięły w niej udział w 2014 roku, odnotowały ponad trzykrotny wzrost liczby zamówień (236 proc.) w porównaniu do wyników osiągniętych poprzedniego dnia. W analizie uwzględniono 820 sklepów internetowych objętych badaniem gemiusShopMonitor.”

Zgłoś swój sklep do Dnia Darmowej Dostawy 2015!

Jeżeli prowadzisz sklep internetowy, to gorąco zapraszamy Cię do udziału w Dniu Darmowej Dostawy. Każdy dzień w akcji to DARMOWE kliki dla Twojego sklepu.

Działając razem powinniśmy przebić się z komunikatem o wygodzie zakupów w sieci do mediów tradycyjnych i skłonić ludzi do wybierania e-sklepów zamiast tradycyjnych placówek handlowych. O to chyba nam wszystkim chodzi :))

ZAPRASZAMY!

Partnerzy akcji Dzień Darmowej Dostawy 2015

Nasza akcja na pewno nie nabrałaby takiego rozmachu, gdyby nie wsparcie naszych partnerów – firm wspierających polskie sklepy internetowe. Poniżej znajdziecie ich listę wraz z krótkim opisem:

Partnerzy PREMIUM DDD2015 (kolejność losowa):

Spinacz.pl to narzędzie automatyzujące procesy posprzedażowe w sklepie internetowym, w tym zarządzanie zamówieniami oraz spedycję przesyłek. Korzyści wynikające z integracji sklepu z naszą platformą to oszczędność czasu, zmniejszenie bieżących kosztów oraz wyższa jakość obsługi klienta.
Przelewy24 to serwis obsługujący płatności internetowe. Dostarczają jedną z największych w Polsce ilości metod płatniczych. Pomimo panującego na rynku trendu standaryzacji, serwis do każdego klienta podchodzi indywidualnie, dopasowując rozwiązania do jego potrzeb. Od początku swojego istnienia Przelewy24 posługują się szerokim zakresem narzędzi, dbając o to aby finalny użytkownik, otrzymał to na czym najbardziej mu zależy – szybkość, prostotę obsługi, oszczędności finansowe i bezpieczeństwo. Już ponad 30 000 sklepów obdarzyło zaufaniem serwis Przelewy24 i korzysta z jego innowacyjnych rozwiązań płatniczych.
FurgonetkaDziś to nowa usługa logistyczna w Polsce. Dzięki niej klienci mogą otrzymać swoje zakupy już w dniu zamówienia. Nie muszą także czekać cały dzień na kuriera – mają do wyboru 3 okienka czasowe dla swoich dostaw. FurgonetkaDziś działa w 7 dużych miastach a także w połączeniach międzymiastowych.
Rajapack – dostawca opakowań, urządzeń i akcesoriów niezbędnych do bezpiecznego przechowywania i transportowania różnego rodzaju towarów. W naszej bogatej ofercie znajdują się opakowania do zastosowań przemysłowych, jak i domowych. Kartony, taśmy samoprzylepne, pudełka, torby, folie , worki o dowolnych kształtach, właściwościach i rozmiarach, a także ozdobne wypełniacze do paczek i inne przydatne akcesoria magazynowe. W opakowaniach jesteśmy dostawcą numer 1 w Europie.
Ceneo.pl jest drugim co do wielkości serwisem e-commerce w Polsce. Dostarcza swoim użytkownikom narzędzia, które umożliwiają łatwe i szybkie wyszukiwanie produktów oraz korzystnych ofert – optymalnych zarówno pod kątem ceny, jak i szybkości dostawy, kosztów przesyłki oraz bezpieczeństwa transakcji.
PMR Consulting & Research Sp. z o.o. jest ekspertem w dziedzinie badania i analizy rynków ponad 25 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Publikuje ponad 150 raportów rynkowych i serwisów market intelligence rocznie. Firma prowadzi konferencje i szkolenia biznesowe, a na indywidulane zamówienie realizuje także usługi doradcze oraz badania rynkowe. Od 1995 roku pomogła już ponad 500 globalnym korporacjom oraz wielu lokalnym firmom. Przy wsparciu PMR klienci zwiększają udziały rynkowe, z sukcesem wchodzą na nowe rynki oraz optymalizują koszty działalności.

Partnerzy Standard DDD2015 (kolejność losowa):

 

Zgłoś swój sklep do Dnia Darmowej Dostawy 2015!

Jeżeli prowadzisz sklep internetowy, to gorąco zapraszamy Cię do udziału w Dniu Darmowej Dostawy. Każdy dzień w akcji to DARMOWE kliki dla Twojego sklepu.

Działając razem powinniśmy przebić się z komunikatem o wygodzie zakupów w sieci do mediów tradycyjnych i skłonić ludzi do wybierania e-sklepów zamiast tradycyjnych placówek handlowych. O to chyba nam wszystkim chodzi :))

ZAPRASZAMY!

Autor wpisu

1 komentarzy do tekstu

 1. Dominik Jędrzejczak

  Bardzo fajny pomysł. Przekażę go również swoim klientom, może ktoś skorzysta :)

  Odpowiedz ↓

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zobacz kolejny artykuł

Jak wdrożenie płatności Przelewy24 wpłynęło na zwiększenie transakcji w sklepie OPONEO.pl?

Na rynku pojawia się coraz więcej udogodnień wpływających na obsługę płatności po stronie zarówno klienta, jak i właściciela sklepu internetowego. Na przykładzie OPONEO.pl podpowiemy, jak poprawiając doświadczenia klientów sklepu, zwiększyć wyniki sprzedaży firmy.

Przodujący dystrybutor opon i felg na początku 2015 roku zdecydował się na wdrożenie nowych usług e-płatności na swoim serwisie OPONEO.pl. Jak pokazują wyniki sprzedaży oraz analizy procesu płatności przeprowadzone przez e-sklep, rozwiązania zaproponowane przez Przelewy24 bezpośrednio wpłynęły na opinie klientów na temat dokonywanych transakcji oraz przyczyniły się do wzrostu sprzedaży produktów firmy.

Nowa opcja umożliwiła klientom OPONEO dokonywania płatności w obcej walucie. Dostawca płatności Przelewy24 zaproponował wdrożenie usługi DCC (Dynamic Currency Conversion), czyli dynamicznej wymiany walut. Dzięki temu klienci sklepu i posiadacze karty zagranicznej VISA lub MasterCard mogą wybrać walutę transakcji podczas płacenia kartą. Według danych OPONEO.pl zastosowanie nowoczesnego, w pełni bezpiecznego procesora kart zwiększyło ilość udanych transakcji kartowych (podczas pierwszej próby płatności) o 2,1%.

oponeo

Klienci OPONEO.pl skarżyli się na wygasanie sesji płatności oraz ograniczoną listę dostępnych banków. Zaimplementowanie platformy Przelewy24 , oferującej ponad 160 kanałów płatniczych, pozwoliło rozwiązać powyższe problemy i zwiększyć konwersję udanych transakcji o 3,25%. Dodatkowo w sklepie zmieniono standard obsługi zamówień telefonicznych na automatycznie generowany link do płatności wysyłany w mailu, dzięki czemu udało się uprościć komunikację klienta ze sklepem i znacznie przyspieszyć proces zakupowy.

Jako lider w dystrybucji opon i felg OPONEO.pl chce podążać za trendami technologicznymi i korzystać z usług, które pomogą budować przewagę nad konkurencją. Biorąc pod uwagę pozytywną zmianę w wynikach sprzedaży, firma OPONEO.pl rozważa wprowadzenie kolejnych udogodnień dla klientów sklepu m.in. płatności mobilnych czy usługi IVR umożliwiającej szybką i wygodną płatność kartą przez telefon.

OPONEO.pl obecnie proponuje swoim klientom różnorodne formy płatności dostosowane do ich potrzeb i urządzeń, jakimi najchętniej się posługują. Ze względu na fakt, że klienci sklepów internetowych coraz częściej wybierają elektroniczne formy płatności, wdrożenie usług proponowanych przez dostawców takich jak Przelewy24, to nieodzowny krok w rozwoju każdej firmy operującej e-płatnościami.

Za sukcesem OPONEO.pl stoi trzech bydgoskich przedsiębiorców, którzy mają ogromną liczbę pomysłów oraz aspiracje i możliwości do podbijania kolejnych, zagranicznych rynków. Więcej o serwisie przeczytacie w artykule zamieszczonym na forbes.pl.

Źródło: informacja prasowa

Autor wpisu

2 komentarzy do tekstu

 1. Tomasz Mielewczyk

  Dla mnie osobiście Przelewy24 to postawa we wszystkich sklepach. Jeśli nie mam takiej opcji to automatycznie rezygnuję z zakupu (jeśli podobny produkt mam w wielu innych sklepach)

  Odpowiedz ↓

 2. Lukasz Sz

  To ciekawe bardzo, ze tak to wplywa na twoje decyzje bo z mojego analytics raczej wynika, ze ludzie znaja najbardziej platnosci.pl i w sumie maja to gdzies byle zeby platnosc byla natychmiastowa. Dla mnie z kolei jako wlasciciela z sklepu licza sie najbardziej prowizje i to czy operatora daje gotowe wtyczki do oprogramowania open source.

  Odpowiedz ↓

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zobacz kolejny artykuł

Mało znane sekrety skutecznych ścieżek zakupowych w sklepach internetowych

conversion-logo-2W każdym sklepie internetowym trwa prawdziwa bitwa – powinieneś poruszyć niebo i ziemię aby upewnić się, że Twoja ścieżka zakupowa jest tak efektywna, jak to tylko możliwe. Dlaczego? Ponieważ ludzie, którzy już włożyli produkty do koszyka wykazują – rzecz jasna – najwyższe prawdopodobieństwo finalizacji zakupu. Jest to więc szansa, której nie wolno Ci przegapić.

Pomimo że część użytkowników opuści serwis na samym początku, a część odwiedzi tylko kilka stron i wyjdzie, użytkownicy, którzy dobrnęli do procesu zakupowego, podjęli już całkiem konkretne działanie. Oznacza to, że znajdują się na ostatnim etapie cyklu zakupowego i tylko krok dzieli ich od podjęcia ostatecznej decyzji o zakupie.
Niemniej jednak, według badań aż 75% użytkowników, którzy dodali produkt do koszyka nie finalizuje zakupów. Dlaczego tak się dzieje? Istnieje mnóstwo czynników, które mogą powodować, że użytkownik nie dotrze do końca ścieżki zakupowej.

powody-opuszcza-koszykow

W Internecie znajdziesz mnóstwo powodów, które wpływają na opuszczenie ścieżki zakupowej. Niektóre przyczyny mogą się trochę różnić, jednak większość z nich pozostaje niezmienna: nieoczekiwane koszty, obawy i wątpliwości lub wymówka pod tytułem „Ja-tylko-przeglądam”. Innym rodzajem powodów są kwestie użytecznościowe, takie jak długi czas ładowania strony czy awarie stron, stanowiące łatwe do poprawienia elementy, którymi powinieneś się zająć natychmiast. Pamiętajmy jednak, że nie chodzi wyłącznie o design strony. Największe wyzwanie stanowi rozwianie wątpliwości i obaw i nakłonienie użytkowników do szybszego podejmowania decyzji. (źródło)

W tym artykule pokażę Ci kilka sposobów na zaadresowanie problemów sprawiających, że ludzie nie kupują pomimo że rozpoczęli już proces zakupowy. Pamiętaj jednak o jednej ważnej kwestii – pomimo że wymienione rozwiązania zdecydowanie częściej kończą się sukcesem niż porażką, nie oznacza to, że stanowią one uniwersalny złoty środek. Nie stosuj więc taktyki kopiuj wklej – traktuj je raczej ja inspirację do testów A/B i pogłębionej analizy Twojej strony.

Jak więc osiągnąć ponadprzeciętną konwersję Twojej ścieżki zakupowej?

 

 • #1: Pokaż użytkownikom, że nie mają się czego bać

Pomimo że w dzisiejszych czasach, większość ludzi nie boi się już, że dostaną ziemniaka zamiast iPhona 6, obawy i wątpliwości nadal są nieodłącznym elementem zakupów internetowych. Ludzie – co zupełnie zrozumiałe – boją się o swoje dane osobowe oraz bezpieczeństwo płatności. Mogę też po prostu wahać się czy Twoje rozwiązanie jest dla nich odpowiednie i warte tych pieniędzy, które mają za chwilę zapłacić.

Istnieje jednak mnóstwo sposobów aby zapewnić użytkowników że Ty i Twój biznes zasługujecie na zaufanie.

Novica-secure-bagdes-conversion-rate-lift

Nie jest to tajemnicą, że dodanie odznak sygnalizujących bezpieczeństwo do ścieżki zakupowej prawie zawsze gwarantuje wzrost współczynnika konwersji. Novica jest tutaj dobrym przykładem: używają nie tylko odznak, ale także symboli kart kredytowych (co zwiększa wiarygodność), a także politykę 60-dniowego zwrotu. Nagłówek jest prostym przekazem: kupuj z pewnością bezpieczeństwa. Kłódka jeszcze bardziej podkreśla ten przekaz. Dobra robota! Powstaje pytanie: dlaczego na wielu stronach wciąż brakuje tych symboli?

power-of-trust-seals-cro

Badanie przeprowadzone przez Econsultancy/Toluna potwierdziło siłę oddziaływania odznak — jego uczestnicy byli pytanie o to, które czynniki pomagają im zdecydować czy mogą zaufać danej stronie.

secure-badges-shopping-cart-abandonment-cro

Istnieje mnóstwo odznak w Internecie. To badanie może pomóc Ci zdecydować, które odznaki bezpieczeństwa najlepiej nadają się dla Twojej strony. Pamiętaj tylko, że w Polsce postrzeganie tych znaków i marek może być inne niż w USA.

Co zrobić jeśli nie chcesz płacić za usługi związane z bezpieczeństwem? Możesz zapewnić klientów o ich bezpieczeństwie w inny sposób, na przykład używając „zapłać bezpiecznie” jako tekst przycisku Call to Action, dodając kłódkę do formularza lub po prostu mówiąc użytkownikom „Twoje dane są bezpieczne”.

security-credit-card-shopping-cart-abandonment

Powyżej podany jest przykład Asos.com, serwisu odzieżowego, który na swoim przycisku komunikuje „zapłać bezpiecznie”.

 

 • #2: Udowodnij, że jesteś najlepszym możliwym wyborem

Dlaczego klienci powinni kupić od Ciebie, a nie od Twojej konkurencji? Odpowiedzią powinna być Twoja unikalna wartość oferty (Unique Selling Proposition, lub USP). Tłumaczy ona użytkownikom, dlaczego Twoje rozwiązanie czy produkt odpowiada ich potrzebom i dlaczego jest lepsze od wszystkich innych rozwiązań czy produktów dostępnych na rynku.

Właśnie dlatego powinieneś dodać USP na swoje strony docelowe — ta zmiana pomoże obniżyć współczynnik odrzuceń. Jeśli posiadasz zabójcze USP, powinieneś je dodać również do procesu zakupowego. W końcu perswazja nie kończy się, kiedy użytkownik kliknie przycisk „Dodaj do koszyka” – nadal pozostaje długa droga aby przekształcić go w klienta.

zalando_usp_shopping_cart_abandonment_cro

Zalando przypomina użytkownikom swoje USP na każdej stronie (używając nieruchomego paska na górze ekranu). Dodaje również komunikaty na ścieżce zakupowej. Niesie to ze sobą szereg korzyści: po pierwsze Zalando podkreśla, dlaczego kupowanie od nich jest świetnym pomysłem. Przypominają także użytkownikom o swojej 100-dniowej polityce zwrotów (żeby użytkownicy nie musieli wracać do strony polityki zwrotów, co może ich rozproszyć oraz zmniejszyć konwersje). I w końcu – zgodnie z naszymi wcześniejszymi zasadami – zapewniają bezpieczeństwo uwzględniając komunikaty o bezpieczeństwie płatności oraz ochronie danych.

Nadal nie jesteś pewien co stanowi Twoją unikatową wartość oferty? Rzucając kilka przykładów — może to być darmowa dostawa, szybka dostawa, długie okresy zwrotu, możliwość wycofania zamówienia, brak kosztów instalacji, dłuższe okresy gwarancyjne itp. itd. Jeśli masz problem z przygotowaniem dobrego USP, polecamy artykuł Tommy’ego Walker’a „How to come up with a value proposition when what you sell isn’t unique?” »

 

 • #3: Brak dodatkowych kosztów i darmowa dostawa

Zgodnie z pierwszym wykresem, dodatkowe koszty są jednym z głównym powodów opuszczania koszyka (wymienionym przez prawie 60% użytkowników). Bądźmy szczerzy: nikt tego nie lubi. Idziesz do koszyka i widzisz, że cena jest wyższa niż się spodziewałeś. Nie chodzi tu tylko o wydawanie większej ilości pieniędzy (co nie jest zbyt przyjemne) ale także o to, że czujesz się oszukany. Nie rób tego swoim użytkownikom!

Oczywiście w świecie Internetu „niespodziewane koszty” często oznaczają koszty dostawy. I dlatego właśnie powinieneś przemyśleć darmową dostawę.

Co zadziwiające, według profesora marketingu na Wharton Davida Bella, oferta darmowej dostawy pozwalająca klientowi zaoszczędzić $6,99 jest dla niego bardziej atrakcyjna niż zniżka zmniejszająca cenę o $10.

Darmowa dostawa staje się już właściwie światowym standardem – w 2011 roku według ComScore prawie połowa wszystkich zakupów dokonanych online zawierała jakiś rodzaj oferty związanej z darmową dostawą. Wydaje się więc, że oferowanie darmowej dostawy w dzisiejszych czasach stało się koniecznością dla firm pragnących zachować konkurencyjność na rynku.

W tym roku ComScore przedstawił nowe dane: darmowa dostawa coraz silniej napędza decyzje zakupowe — 58% kupujących w Internecie przyznało się do dodawania produktów do koszyka w celu zakwalifikowania się na darmową dostawę. Co więcej, 83% pytanych jest gotowych poczekać 2 dodatkowe dni na dostawę jeśli będzie ona darmowa (źródło).

free-shipping-amazon-cart-abandonment-cro

Użytkownicy oczekują darmowej dostawy. 63% klientów Amazona dołączyło do Amazon Prime wyłącznie ze względu na ofertę darmowej dostawy (źródło).

emu-australia-free-shipping-cart-abandonment-cro

Jak zapewnić użytkowników, że nie napotkają żadnych dodatkowych kosztów? Emu Australia robi to w sprytny sposób: na górze strony widzimy dostępną darmową dostawę a przy kalkulacji kosztów, w miejscu kosztów dostawy i sprzedaży pojawia się komunikat „nie dotyczy”. Dzięki temu od samego początku wiemy, że koszt całościowy nigdy nie przekroczy 179 euro.

Jak wycisnąć jak najwięcej z oferty darmowej dostawy? Ludzie często nie doceniają tego, co dostają za darmo. Zamiast więc mówić o darmowych kosztach dostawy, możesz zakomunikować klientom, że pokryjesz za nich koszty.

Jeśli uważasz, że darmowa dostawa jest zbyt droga dla Twojego biznesu, rozważ inne opcje, takie jak darmowa dostawa do sklepu lub darmowa dostawa przy minimalnej wartości zamówienia (na przykład jeśli Twój próg to 100zł, możesz zaoferować darmową dostawę od 150zł). Czasami ustawienie minimalnej wartości zamówienia prowadzi do większych zamówień.

Nadal obawiasz się że darmowa dostawa może oznaczać koniec dla Twojego biznesu? Możesz spojrzeć na ciekawe pomysły Stephen’a Burgler’a mówiące o tym, jak wprowadzić darmową dostawę unikając bankructwa.

shipping-costs-cart-abandonment-cro

Pamiętaj: Jeśli nie możesz sobie pozwolić na darmową dostawę, upewnij się, że mówisz klientom wszystko o kosztach dostawy. Możesz także wprowadzić kalkulator dostawy aby obliczyć szacowany koszt na podstawie lokalizacji, tak jak OZScopes w przykładzie powyżej.

Obojętne czy zdecydujesz się oferować bezpłatną dostawę czy nie, pamiętaj, że koszty dostawy powinny być komunikowane zanim poprosisz klienta o informacje dotyczące płatności. Możesz to osiągnąć, estymując koszty dostawy i dodając szacowany koszt do każdego produktu.

 

 • #4:Spraw, aby ceny były bardziej akceptowalne.

Oczywiście, że cena jest jedną z największych przeszkód w procesie zakupowym. Nie chodzi nawet o to, że nie wszystkich stać na Twoje rozwiązanie lub produkt: każde działanie związane z wydawaniem pieniędzy jest zwyczajnie nieprzyjemne.

Badania pokazują, że część mózgu, która jest stymulowana bólem jest tą samą częścią mózgu, która jest stymulowana kiedy musisz wydać ciężko zarobione pieniądze. Oznacza to, że dla Twojego użytkownika wejście na ścieżkę zakupową jest jak „mentalne skaleczenie”(źródło).

A więc jak można sprawić, żeby wydawanie pieniędzy było dla ludzie mniej bolesne? Nie podkreślaj ceny. Mogłoby to zmienić użytkowników w bardziej świadomych ceny, co może sprawić, że zrezygnują z dokonywania zakupu.

palatable-prices-shopping-cart-abandonment

Aby uczynić ceny bardziej znośnymi, nie powinieneś ich podkreślać w koszyku. Ceny nie powinny przyciągać uwagi. Niektórzy uważają nawet, że zamiana symboli na litery (np. GBP zamiast £) powinna sprawić, że ceny będą wyglądać mniej „boleśnie”.

Dbanie o to, aby ceny nie wyglądały „zbyt drogo” to jedna kwestia. Ale użytkownicy nie są bezmyślni: nawet jeśli sprawisz, że Twoje ceny będą wyglądać na małe, niektórzy przeszukają Internet aby znaleźć tańsze produkty lub rozwiązania.

Najprawdopodobniej nie chcesz iść na wojnę cenową z Twoją konkurencją.

Peep Laja sugeruje inne sposoby aby przyciągnąć do siebie klientów, takie jak podkreślenie darmowej dostawy i innych elementów obsługi klienta takich jak czat na żywo, długiego okresu zwrotnego lub programu lojalnościowego.

Jeśli chodzi o politykę cenową, powinieneś rozważyć dodanie pola na kod rabatowy dla tych użytkowników, którzy dostali rabaty poprzez newsletter czy też zobaczyli na Twoich reklamach. Ale uważaj, to może obrócić się przeciwko Tobie: klienci, którzy nie mają kodu mogą zacząć go szukać w Internecie, co oznacza, że opuszczą koszyk. Możesz rozważyć dodanie informacji o tym, jak można otrzymać kod rabatowy (np. zapisując się na newsletter) lub schować trochę pole na kod rabatowy (ci, którzy mają kod i tak dadzą radę go znaleźć).

 

 • #5: Nie pozwól im czekać

Czas wczytywania się strony jest zabójcą konwersji. Zasada ta odnosi się to wszystkich stron i jest również kluczowa w przypadku ścieżki zakupowej. Nie ma wymówek: jeśli Twoja strona jest wolna – lub co gorsza ulega awariom– nie oczekuj, że ludzie będą siedzieć i czekać żeby coś od Ciebie kupić.

Czas wczytywania jest również ważny dla budowania zaufania: strony, które ładują się długo nie wyglądają profesjonalnie a co za tym idzie, Twoja marka również nie.

Według badań wykonanych przez Akamai i Gomez.com, prawie połowa użytkowników Internetu oczekuje, że strona załaduje się w 2 sekundy lub krócej oraz opuszcza stronę, która nie wczyta się w 3 sekundy.

Czas wczytywania jest zabójcą konwersji i jest kluczowy na ścieżce zakupowej!

Google Analytics przychodzi z odsieczą. Możesz wykorzystać kilka raportów aby sprawdzić czy masz problemy z czasem wczytywania na stronach ścieżki zakupowej.

google-analytics-checkout-page-speed-issues

Zachowanie-> Szybkość witryny -> Czas wczytywania

Google Analytics dostarczy Ci sugestii jak poprawić czas wczytywania na każdej stronie. Zrób z nich użytek: te sugestie są przejrzyste i praktyczne.

 

 • #6: Spraw, aby Twoja strona była prosta w użytkowaniu

Twoja ścieżka zakupowa musi być najprostsza jak to możliwe. Sfrustrowani i zdezorientowani klienci nieuchronnie ją opuszczą – nie ma zmiłuj! Cały proces musi być prosty i musisz upewnić się, że kierujesz użytkowników gładko i płynnie od pierwszego kroku aż na stronę podziękowania.

Gra zaczyna się właściwie jeszcze zanim użytkownik wejdzie na ścieżkę zakupową. Co dzieje się w Twoim sklepie kiedy ktoś doda produkt do koszyka? Peep Laja podkreśla, że komunikat o dodaniu produktu do koszyka musi być łopatologicznie prosty, aby użytkownik nie miał żadnych wątpliwości.

GAP-shopping-cart-abandonment-checkout

GAP jest tutaj dobrym przykładem: nie ma wątpliwości że produkt został dodany do koszyka. Teraz możesz albo przejść na ścieżkę zakupową albo kontynuować zakupy. Prosty, dobry pop-up. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż odsyłanie użytkowników bezpośrednio do koszyka, ponieważ możesz stracić szansę namówienia ich do kupna większej ilości produktów.

 

Jak wygląda idealny koszyk?

Po pierwsze, musisz zadbać o odpowiednią widoczność istotnych treści. Pokaż produkty i koszty w czytelny sposób. Pamiętaj o umieszczeniu dobrej jakości zdjęć, umożliwieniu zmiany ilości produktów w koszyku oraz parametrów takich jak rozmiar (żeby użytkownicy nie musieli wracać do sklepu). Pokaż dostępne metody płatności, koszt całościowy oraz koszty dostawy.

shopping-cart-anatomy-conversion-rate-optimization

Przejrzyj powyższą infografikę aby poznać anatomię dobrego koszyka zakupowego. Czy wszystkie wymienione elementy znajdują się na Twojej stronie? (źródło).

clear-navigation-shopping-cart

Przejrzysta nawigacja jest koniecznością. Pokaż etapy ścieżki zakupowej. Upewnij się, że użytkownicy dokładnie wiedzą, jaki będzie ich kolejny krok i ile kroków muszą wykonać aby sfinalizować zakup.

Każdy skuteczny proces zakupowy powinien mieć jasno określoną ścieżkę

Nikt nie lubi uzupełniać formularzy. Niestety, na ścieżce zakupowej uzyskanie pewnych informacji – na przykład adresowych – jest koniecznością. Nie ma innej drogi.
Jedyne co możesz zrobić to uprościć Twoje formularze najbardziej jak to możliwe; (1) spraw aby wszystkie Twoje formularze były zrozumiałe (2) wytłumacz dlaczego potrzebujesz te dane i (3) zadbaj o walidację formularzy.

long-form-shopping-cart

Jednym z najbardziej frustrujących doświadczeń w świecie Internetu jest sytuacja, kiedy przejdziesz przez bardzo długi formularz i po kliknięciu przycisku „Dalej” dostajesz informację, że zrobiłeś coś źle. To właśnie dlatego powinieneś zadbać, aby komunikaty o błędach pojawiały się przy konkretnym polu. Luke Wroblewski odkrył, że walidacja in-line zmniejsza ilość błędów nawet o 22% i skraca prawie o połowę czas potrzebny użytkownikowi na wypełnienie formy.

check-out-process-cro

Pomóż Twoim klientom przejść przez proces tak bezboleśnie jak to możliwe. Jeśli posiadasz już jakieś informacje o przeglądarce (takie jak kraj) uzupełnij nimi pole automatycznie, tak jak Abercrombie w przykładzie powyżej. Jest to miły gest, ponieważ użytkownik nie musi przeglądać długiej listy krajów. To samo dotyczy kodu pocztowego: zapytaj o niego na początku i następnie automatycznie uzupełniaj pola miasta i ulicy.

Kolejną częstą frustracją jest przycisk wstecz przeglądarki. Dla wielu użytkowników jest to naturalne narzędzie. Jednak zbyt często na ścieżce zakupowej użycie przycisku wstecz zupełnie wymazuje dane uzupełnione wcześniej przez użytkownika lub zwraca dziwne błędy, który mogą spowodować zdezorientowanie i niepewność.
Upewnij się, że przycisk wstecz jest w pełni funkcjonalny i prowadzi na poprzednią stronę bez stracenia jakichkolwiek danych, którymi użytkownik już się podzielił.

Skąd wiedzieć czy Twoja ścieżka zakupowa jest przyjazna dla użytkowników? Rekomendujemy użycie metod jakościowych, takich jak analiza heurystyczna oraz testy z użytkownikami. Badania z prawdziwymi użytkownikami umożliwią Ci zobaczenie, w jaki sposób wchodzą oni w interakcję z Twoją stroną. Takie badania potrafią nieźle szokować, np. kiedy użytkownicy zmagają się z wykonaniem czegoś, co uważałeś za bułkę z masłem.

 

 • #7: Nie zmuszaj Twoich użytkowników do rejestracji

Możesz mieć jedną z wielu stron ecommerce, które zmuszają użytkowników do zarejestrowania się zanim będą mogli coś kupić. To jest coś, czego osobiście nienawidzę: jeśli jestem nowym klientem nie bardzo mam ochotę na stworzenie setnego konta w Internecie. Chcę tylko kupić jak najszybciej. Jest to ważne aby pogodzić się z faktem, że czasami użytkownicy nie chcą budować z Tobą relacji – i mogą nawet zostać odstraszeni przez przycisk „zarejestruj się”.

Oczywiście powody dla których chcesz, żeby użytkownicy się zarejestrowali są całkiem oczywiste: chcesz zatrzymać ich przy sobie aby móc pozostać w kontakcie, wysyłać e-maile remarketingowe i tak dalej.

Jednak użytkownicy często postrzegają rejestrację jako barierę na drodze do zakupu. Może ona więc zjadać Twoje konwersje: 26% użytkowników opuszcza koszyk przez przymuszoną rejestrację.

Czyli po pierwsze, nigdy nie wymuszaj rejestracji, możesz nawet zupełnie zapomnieć o słowie „rejestracja” (używając „szybkie zakupy” lub podobnych sformułowań dla nowych użytkowników).

Użytkownicy często postrzegają rejestrację jako barierę na drodze do zakupu

Po drugie, zawsze zapewnij gościowi możliwość szybkich zakupów.

reebok-checkout

Reebok robi to w dobry sposób: nikt nie jest zmuszany do rejestracji. Strona pyta jedynie o adres dostawy, co jest oczywistym krokiem w sklepie internetowym. Jeśli jestem powracającym użytkownikiem, mogę się zalogować ale nie muszę. Na dalszym etapie procesu mogę założyć konto: i po moich bardzo miłych doświadczeniach ze sklepem (z doskonałą walidacją in-line omawianą wcześniej), z pewnością to zrobię!

checkout-coupon-shopping-cart-abandonment-cro

Jeśli nie możesz oprzeć się pokusie zmuszania Twoich użytkowników do stworzenia konta, użyj do tego celu strony podziękowania. Speedo daje użytkownikowi atrakcyjną ofertę: podaj jedynie hasło i otrzymaj kupon (oraz śledzenie przesyłki i szybkie logowanie przy kolejnym zakupie). Odsetek nowych użytkowników, którzy tworzą konto przekracza 75%! (źródło).

social-register-checkout-shopping-cart-abandonment

Oto ciągle nowy trend: wiele stron ecommerce oferuje teraz logowanie poprzez portale społecznościowe, takie jak Facebook czy Twitter. Jest to na pewno szybkie i proste rozwiązanie, jednak wiele użytkowników ma obawy przed podzieleniem się swoim kontem społecznościowym. Sugerujemy dodać informacje zapewniające użytkowników, że nie będziesz pobierał danych z ich profilu tylko przekierujesz ich na stronę portalu społecznościowego, gdzie przebiegnie cały proces.

I na koniec: Twoje dane są kluczem do sukcesu

Poznałeś już kilka wyjątkowych sposobów na poprawę współczynnika konwersji na ścieżce zakupowej. Jednak rozwiązania te nie powinny być testowane na ślepo.

Musisz użyć swoich własnych danych. Nigdy nie osiągniesz skutecznej ścieżki zakupowej jedynie dzięki testowaniu rzeczy, które wyczytałeś w Internecie. Oczywiście, jest tutaj wiele wspaniałych pomysłów, musisz jednak zidentyfikować problemy specyficzne dla Twojej strony i właśnie dla nich znaleźć rozwiązanie.

google-analytics-checkout-funnel-optimization

Ten raport Google Analytics pokazuje ile użytkowników odpada na każdym etapie ścieżki zakupowej. Jest to najlepsze miejsce do rozpoczęcia Twojej optymalizacji. Zobacz na którym etapie tracisz najwięcej ruchu i postaraj się znaleźć rozwiązanie. Czasami znajdziesz łatwe zdobycze, takie jak nieodpowiednia walidacja. Aby jednak wykorzystać w pełni potencjał tego raportu, powinieneś zadbać o poprawną implementację śledzenia celów w Twojej witrynie.

checkout-behavior-analysis

Szukasz bardziej zaawansowanej analizy? Sprawdź raport „Analiza zachowań na etapie realizacji transakcji” (dostępny jedynie w przypadku zaimplementowania ulepszonego e-commerce). Ten raport pokaże Ci jak użytkownicy przechodzą przez ścieżkę zakupową i pozwoli CI zagłębić się w szczegóły dotyczące przepływów i zaangażowania.

Oczywiście możesz jeszcze bardziej zagłębić się w analizę tworząc segmenty, które pokażą Ci jak na ścieżce zachowują się poszczególne grupy użytkowników (demograficzne, powracający i nowi użytkownicy itp.). Coraz więcej użytkowników kupuje na urządzeniach mobilnych: musisz więc upewnić się, że nie pomijasz tego segmentu w analizach.

Jeśli chcesz pogłębić analizę, zobacz jak na ścieżce zakupowej zachowują się poszczególne segmenty użytkowników.

Niech Twoja ścieżka zakupowa uszczęśliwia użytkowników

Podzieliłem się kilkoma sekretami stojącymi za skutecznymi ścieżkami zakupowymi. Mam nadzieję, że będą one dla Ciebie dobrą inspiracją do testów A/B. Tutaj naprawdę nie ma wymówek: musisz pracować nad optymalizacją ścieżki zakupowej jeśli chcesz zapewnić Twoim klientom dobre doświadczenia z Twoją stroną. Jeśli Ci się uda, z pewnością odwdzięczą Ci się za Twoje wysiłki.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o optymalizacji konwersji pobierz poradnik 5 kroków do poprawy współczynnika konwersji Twojej witryny i zacznij śledzić Conversion blog.

pawel-ogonowskiAutorem powyższego poradnika jest Paweł Ogonowski, Managing Partner @ Conversion. Jestem pasjonatem optymalizacji konwersji: łączę zamiłowanie do analizy danych ilościowych i jakościowych z umiejętnością projektowania badań marketingowych, wyniesioną ze studiów na kierunku Marketing i Zarządzanie w Szkole Głównej Handlowej. Uwielbiam testować i poprawiać komunikat marketingowy online, by przynosił on oczekiwane rezultaty. Połącz się ze mną na LinkedInie i Twitterze (@Pajex)

Autor wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Newsletter

BONUS: Jak się robi e-handel w Polsce?
72-stronicowy ebook (pdf)
- zbiór wywiadów z właścicielami sklepów

Zamknij

Najlepsze poradniki i informacje
e-commerce prosto na Twój e-mail!

Bonus dla Ciebie:
PDF, 72 strony!

Wpisz swój adres e-mail, aby rozpocząć prenumeratę newslettera od eKomercyjnie.pl.

Od razu wyślemy do Ciebie:

 • BONUS #1: Jak się robi e-handel w Polsce? Rozmowy z właścicielami sklepów internetowych (magazyn .pdf, aż 72 strony!)
   
 • BONUS #2: Piętnaście gotowych sposobów na ulepszenie sklepu internetowego!
  (poradnik .pdf)