eKomercyjnie.pl

eKomercyjnie vs Godi.pl – wywiad z cyklu „Jak się robi e-handel w Polsce?”

Godi.pl to księgarnia internetowa, która początku musiała walczyć z dużymi, bardziej znanymi markami (Merlin i spółka). Zapraszam do lektury nowego wywiadu, w którym Michał Kabziński pokazuje jak wyglądała jego przygoda z e-handlem i z jakimi problemami musiał zmierzyć się na początku działalności.

AdvertisementReklama

Krzysztof Bartnik: Skąd wziął się pomysł, żeby w 2005 roku uruchomić księgarnię internetową? Już na dzień dobry oznaczało to rywalizowanie z takimi dużymi graczami jak Merlin, Stereo czy InBook.

Michał Kabziński: „Jeśli coś wydaje się niemożliwe do zrealizowania, zawsze znajdzie się ktoś, kto o tym nie wie i to zrobi.”

Pomysł zrodził się na moich studiach informatycznych. Na specjalizację wybrałem „Gospodarkę elektroniczną”, było tam dużo zajęć na tematy e-handlu itp. Mając już wcześniej techniczne doświadczenie (m.in. stworzyłem oprogramowanie sklepu notebooki.pl) postanowiłem spróbować. Pomysł padł na książki ze względu na to, iż była tam już konkurencja (Merlin, Vivid i inni). Od razu spotkałem się z niedowierzaniem znajomych jak i wykładowców – podali mi np przykład Merlina, w którego wpompowano wiele gotówki, a i tak jest na minusie. Stwierdziłem więc, że ja będę inny :) Z wielkimi nie ma co realizować, oni mają dużo gotówki.

KB: Jak wyglądały początki Godi.pl? Czy od razu wiedziałeś, że Twój pomysł chwycił czy raczej musiałeś się zmagać z problemami każdego młodego przedsiębiorcy?

MK: Początki były trudne. Wystartowaliśmy w moim pokoju, później rozszerzyliśmy działalność o pokój brata ;-) Po pół roku pracy i intensywnej w tamtym czasie promocji byliśmy już na plusie. Wynik dodatni utrzymujemy do dzisiaj. To wtedy przekonaliśmy się po raz pierwszy, że pomysł chwyta. Po roku przenieśliśmy działalność do małego magazynu, w maju tego roku otworzyliśmy lokal będący zarówno miejscem do obsługi e-sklepu jak i tradycyjną księgarnią.

Jak każdy młody przedsiębiorca, musiałem się na starcie zmagać z dostawcami książek, aby przekonać ich do siebie, wynegocjować rozsądne rabaty. Na początku nie było łatwo – brak zaufania dla młodej firmy, krótkie terminy płatności (niektóre firmy od razu gotówką), trzeba było wybierać między sprzętem do firmy, a zapłatą faktury. Jednak nie poddaliśmy się. Każdą wypracowaną złotówkę przeznaczaliśmy na reklamę, dodatkowo postanowiliśmy zainwestować w obsługę klienta. Obie drogi okazały się strzałem w dziesiątkę, dość szybko zwiększyliśmy obroty, a co za tym idzie u dostawców/producentów otrzymaliśmy większe rabaty. To pozwoliło dalej rozwijać firmę. Jednak jestem przekonany, że gdybyśmy na starcie nie oszczędzali m. in. na kosztach wynajmu lokalu, na pewno interes nie wytrzymałby starcia z konkurencją bez znacznego wkładu gotówki przez inwestora.

KB: Z jakim budżetem startowałeś? Ile pieniędzy potrzeba było w 2005 roku, aby uruchomić księgarnię internetową?

MK: Budżet wynosił około 800 PLN. Koszty to domena, konto w firmie hostingowej i używany komputer. Reszta poszła na realizację zamówień. Od tego zaczynaliśmy. Stare piękne czasy. Na pewno potrzeba byłoby dużo więcej, gdyby nie fakt, że rozpoczynaliśmy w pokoju w mieszkaniu rodziców. Pewnie wtedy nie wystartowalibyśmy w ogóle, lub bardzo szybko zamknęli biznes z powodu konieczności dopłacania do interesu.

KB: Dla mnie Godi wyróżniło się dwoma rzeczami: niskimi cenami książek i sprawiedliwymi kosztami dostawy (tj. klienci za dostawę płacą dokładnie tyle, ile wynosi koszt nadania paczki u przewoźnika). Czy ciężko było wprowadzić taki system?

MK: Oprogramowanie tego nie było najmniejszym problemem, jako, że mieliśmy zgromadzone w bazie wagi książek. Łączny czas programowania to może z dwie, trzy godzinki. Gorzej było z przekonaniem się do takiej opcji. Każdy sklep wtedy (i jeśli się nie mylę) dzisiaj też ma określoną cenę przesyłki niezależnie od wielkości zamówienia. Jedynym parametrem jest cena (przy przekroczeniu której koszt wysyłki jest zmniejszany lub anulowany). Niektórzy z klientów zwrócili nam jednak uwagę, dlaczego przy małym zamówieniu (np książka o wadze 200 g) koszty wysyłki są niewspółmiernie wysokie do cen wysyłki obowiązującej na Poczcie Polskiej. Nie było nam trzeba nic więcej. Mamy sprawiedliwe koszty dostawy – nie przeszkadza nam to także w anulowaniu kosztów wysyłki przy większych zamówieniach. Tak oto wilk zostaje syty i owca cała.

KB: Próbowałem swoich sił z dwiema księgarniami internetowymi pod koniec 2006 roku, jednak obie musiałem zamknąć po kilku miesiącach, gdyż nie udawało mi się znajdować klientów na towar, który miały największe sklepy. Jak to wyglądało u Was?

MK: Może miałeś coś nie tak z promocją, lub raczej jej brakiem? Poza tym kilka miesięcy to za mało czasu, żeby od razu się poddawać. Trzeba próbować i próbować :) Zmieniać, modyfikować, starać się. Samo nic się nie rozkręci.

Praktycznie więc wszystko co jest nowością lub promowanym produktem w innych sklepach, u nas także sprzedaje się bardzo dobrze. Nie mieliśmy z tym nigdy problemu, nawet na samym początku. Może teraz jest lepiej, bo jesteśmy bardziej rozpoznawalną marką, więcej ludzi do nas wchodzi, jesteśmy częściej polecani itp., ale już od samego początku była tendencja, że to co sprzedaje się dobrze np. w Merlinie, także u nas częściej jest kupowane.

KB: Pamiętam, że największym problemem były ceny, a raczej to, ile się na książkach zarabia (kilka-kilkanaście złotych). To wymagało zapewnienia sobie dużej liczby klientów. Jakie metody promocji stosowaliście na początku/stosujecie teraz?

MK: Liczba klientów to nie wszystko. Liczą się także wynegocjowane rabaty z wydawcami, poleganie na czymś więcej niż tylko na hurtowniach. Owszem, zysk na pojedynczej książce nie jest tak duży, jak np. w branży bieliźniarskiej, ale na pewno większy niż w przypadku komputerów. Od samego początku zabiegamy o klienta przez rzeczy, które robi praktycznie każdy sklep – pozycjonowanie, porównywarki, adwords itp.

Trzeba także pamiętać, że oprócz pozyskania klienta trzeba go u siebie zatrzymać. Tego staramy się dokonywać przez ciągłe budowanie zaufania i bliskości. Stawiamy na maksymalną jakość obsługi klienta, szybkość dostawy, profesjonalne pakowanie, promocje dla stałych klientów, nieszablonowe mailingi.

Są to rzeczy, które robią wszyscy i łatwo je skopiować (no, prawie wszystko – jakości nie zbuduje się w jeden dzień). Staramy się także od początku iść kilkoma ścieżkami, o których nikt nie mówi – ale zostawię to jako tajemnicę firmy. Nie o wszystkim się mówi, czasem trzeba samemu pomyśleć, zadziałać i obserwować efekty :)

KB: Nie obraź się, ale wchodząc na Godi.pl mam wrażenie, że czas się zatrzymał – Twoja księgarnia wygląda niemal dokładnie tak, jak parę lat temu. To celowe działanie? Nie planujesz zmian w zakresie grafiki, czy raczej nie są one potrzebne?

MK: Przepraszam, ale wejdź na WebArchive ;-) Powinieneś zmienić zdanie. Layouty zmieniały się dość często, w połowie 2009 roku była ostatnia większa zmiana. W tej chwili nie planujemy już dużych zmian, gdyż usability jest dość dobre. Jedynie na bieżąco wprowadzamy poprawki, gdy zauważymy lub klienci nam podpowiedzą, że coś się da jeszcze zmienić i ulepszyć. W tej chwili nasze prace skupiamy na innych rzeczach. (m.in. remont lokalu, czy też budowa i uruchamianie kolejnych e-sklepów).

KB: Ponad 30 tys. klientów w bazie, ponad 45 tys. zrealizowanych zamówień. Zysk z działalności w 2008 roku przekroczył 100 tysięcy zł, w 2009 wyniósł 86 tys. zł (przy obrotach przekraczających 1 mln złotych). Początkujący sprzedawcy patrząc na te cyferki będą zachwyceni (bo to świetny wynik!), tymczasem Ty chcesz swój biznes sprzedać. Dlaczego?

MK: Godi od początku był rodzinnym interesem (brat, ojciec, ja). Potem doszło troszkę osób z zewnątrz. Teraz plany troszkę się zmodyfikowały, brat i ja mamy inne plany i opcje na życie, ciężko będzie wszystko razem pogodzić. Dokładniejsze przyczyny opisałem na blogu Wojtka Kyciaka. Jeśli jednak nie znajdzie się kupiec oferujący godziwą zapłatę, biznes zostanie z nami, a my pomyślimy co dalej. Jak wcześniej wspominałem – otwieramy sklep stacjonarny – zatem jak widać nie jest to coś, czego chcemy się pozbyć na siłę, mamy plan i perspektywę rozwoju. Działamy cały czas na korzyść sklepu :)

KB: Czy Twoim zdaniem każdy sklep internetowy ma szansę dojść do poziomu Twoich obrotów i zysków po kilku latach działalności? Jakie warunki trzeba spełnić, aby wypracować takie wyniki?

MK: Każdy ma taką szansę. Trzeba tylko ciężko pracować, zrezygnować z wieczorów przy piwie z kolegami, a swoje hobby zmienić na następujące: programowanie, e-commerce i biznes. Wtedy wszystko potoczy się jak z bajki ;-). Ciężka praca plus wytrwałość i ciągłe wprowadzanie zmian – to nasz sposób na sukces.

KB: Czyli Twoim zdaniem uruchomienie kolejnej księgarni internetowa ma ciągle sens? Czy lepiej pójść w nisze (są jeszcze takie?)?

MK: Zawsze jst możliwość ugryzienia kawałka tortu dla siebie. Nigdy nie wolno dać sobie wmówić, ze nie ma już miejsca czy sensu. Nigdy. Trzeba wierzyć w siebie i swój pomysł. No i nie wolno się poddawać, gdy coś wychodzi nie tak – tylko dalej działać, pytać klientów co możnaby poprawić – i poprawiać, poprawiać, poprawiać. Testować, sprawdzać statystyki, modyfikować i tak w kółko. Musi się udać.

Gdy uruchamialiśmy niedawno sklep z bielizną, wszyscy mówili, że jest to już zapełniony rynek (podobnie jak wcześniej z księgarnią) i nie mamy szansy na start. Mamy już powracających klientów, jesteśmy polecani wśród znajomych klientów. Kolejny nasz sklep jest chwalony, chociaż można uznać go za niszowego w sumie – gdyż sprzedajemy bieliznę codzienną, której nie dostaniesz w każdym innym sklepie z bielizną.

Nisze ciężko znaleźć, ale na pewno się da. Jak już ktoś znajdzie, albo wie o takiej, na pewno się nie podzieli, bo po co tracić część czasu kiedy to będzie się pierwszym i jedynym? :)

KB: Na Godi.pl widać tagline „Strona dobrej książki”. Z kolei w ofercie sklepu są nie tylko książki, ale również audiobooki, bielizna czy prezenty. To celowy kierunek rozwoju? Dlaczego dodaliście nowe kategorie do sklepu?

MK: Budujemy kolejne sklepy – kiedy zaczynaliśmy pierwsze rozmowy z kolejnymi dostawcami i podpisywaliśmy umowy, kolejne nasze sklepy nie były (i jeszcze w pełni nie są) gotowe. W związku z powyższym zdecydowaliśmy się tymczasowo na dodanie kilku innych kategorii do księgarnii, aby wypracowywać już dodatkowe rabaty. Gdy tylko skończymy tworzyć kolejne sklepy (maks. 2 miesiące jeszcze), przekierujemy te działy (redirect 301) na owe sklepy. Księgarnia zostanie do samego końca tylko księgarnią :)

KB: Czyli od początku do końca stawiacie na sprzedaż? Czy może pójdziecie też w oferowanie usług – ostatnio zapowiada to coraz więcej firm handlujących w sieci (np. udostępnienie własnej platformy sklepowej innym)?

MK: Tak jest, w tej chwili stawiamy tylko i wyłącznie na sprzedaż produktów za pomocą naszych sklepów internetowych. Do końca roku nie przewidujemy zmiany tego stanu, co będzie później – kto wie :) Może czasem coś… ;) Ale teraz cicho sza.

KB: Nie zauważyłem Godi.pl w social media. Nie chcecie czy nie macie czasu na budowanie marki w serwisach społecznościowych?

MK: Udzielamy się od czasu do czasu na Flakerze jako prywatne osoby, na blipie mamy swoje konto. Jednak nie mieliśmy ostatnio czasu – jak wcześniej wspomniałem – przez remont i wyposażanie nowego lokalu, ale wkrótce się to zmieni i znowu będziemy aktywniejsi w tych dziedzinach.

KB: Ile czasu zajmowała Ci codziennie praca przy księgarni na początku działalności, a ile czasu zajmuje teraz?

MK: Na początku praca w księgarni nie zajmowała wiele czasu, było to może z 2-3 godziny dziennie na pakowanie. Nie liczę tutaj zmian w oprogramowaniu i czasu przeznaczonego na działania promocyjne. Nad tym spędzało się tyle, ile tylko było go wolnego… a nawet więcej. Jak wcześniej wspominałem, należało zrezygnować z piwa ze znajomymi i wielu innych ciekawych i fajnych czasoumilaczy. Myślę jednak, że było warto.

Teraz mamy pracowników etatowych, którzy pracują normalnie od 9 do 17, natomiast my sami jako rodzinka nie mamy określonego czasu pracy. Siedzi się kiedy tylko może, a może się długo… ;-) Znajdujemy jednak teraz czas na chwilę relaksu.

KB: Z jakimi problemami Godi.pl musi sobie teraz radzić? Macie dużą bazę klientów, regularnie pojawiające się zamówienia. Czy e-handel nie jest w tym momencie dla Ciebie nudny? Czy raczej ciągle myślisz, że jesteś na początku swojej drogi?

MK: Nuda w e-handlu? Jak się robi coś co lubi, nie ma miejsca na nudę :) Oczywiście, jestem dopiero na początku drogi, daleko mi do sukcesu wielkich sklepów typu Amazon :) E-handel się rozwija, pojawiają się nowe narzędzia promocji, pomysły realizacji samych zamówień także ciągle ulegają modyfikacją, optymalizujemy czas pracy, oprogramowanie – ciągle jest co robić, nie ma jakiegoś spadku entuzjazmu od początku działania – może nawet większy jest teraz, gdy naprawdę widać, że coś, nad czym spędzałeś ogrom czasu, nieprzespane nocki poświęcone kodowaniu, czy burze mózgów w zespole odnośnie rozwoju, dają w końcu rezultat. Bariera jednego miliona złotych obrotu przekroczonego w 2008 roku dała nam do zrozumienia, że nie jesteśmy już garażowym biznesem :)

KB: Największa bolączka rodzimego e-handlu to według Ciebie…

MK: Przede wszystkim to dostawa towaru. Nie jestem tutaj odosobniony, wg ankiet przeprowadzonych w ostatnim roku m.in. przez sklepy24.pl najwięcej sklepów ocenia właśnie problemy z dostawą jako jeden z głównych elementów spowalniających upowszechnianie się zakupów w sieci. Czas dostaw Poczty Polskiej czasem przekracza znacząco deklarowane terminy, ceny na Poczcie często wyższe od cen kurierów.

Sami kurierzy – bywają nieuczciwi, często nie chce się dojeżdżać do mniejszych miejscowości itp. itd. Wreszcie, brak zaufania do samego handlu w Internecie. Zwłaszcza wśród osób w średnim i starszym wieku. Chociaż z roku na rok jest coraz lepiej.

KB: Na zakończenie wskaż proszę jeden element, który Twoim zdaniem najbardziej decyduje o sukcesie sklepu internetowego.

MK: Wytrwałość.

KB: Ale jak skutecznie wytrwać jak dookoła same wydatki, a przychodów niewiele? :)

MK: Jeść suchy chleb i pić wodę z kranu. Ewentualnie rozwinąć kilka sklepów, patrzeć, gdzie da się zaoszczędzić, na co nie warto wydawać gotówki, na co warto, itp :) Myśleć i kalkulować na bieżąco. Jeśli ktoś myśli, że zaraz po uruchomieniu stanie się milionerem, to grubo się myli. Większość zysku pochłania promocja. Dzięki promocji sklep staje się większy, bardziej rozpoznawalny, ma większe zyski, które może dalej przeznaczać na większą promocję… i kółko się zamyka :)

Jest jeszcze trzecia metoda… sześć cyfr w lotto… ale łatwiej chyba rozwinąć sklep internetowy.

Autor wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zobacz kolejny artykuł

Projektowanie procesu zakupowego w sklepie internetowym – najważniejsze wytyczne

Jednym z ważniejszych elementów sklepu internetowego, mającym ogromny wpływ na sprzedaż, jest proces zakupowy. Chodzi tutaj o wszystkie kroki, które użytkownik musi zrealizowad po dodaniu do koszyka produktów tak, aby sfinalizowad swój zakup. Im więcej problemów i trudności napotka na drodze kupna, tym łatwiej jest mu zrezygnowad i porzucił swoje zakupy.

AdvertisementReklama

Zapraszam do poznania najważniejszych wytycznych przy projektowaniu procesu zakupowego.

Oto ich lista:

 • Stosuj zrozumiałe etykiety.
 • Spraw, aby użytkownicy nie czuli się zdezorientowani działaniem funkcji. Informuj i uprzedzaj.
 • Stosuj opisy ikon, zwłaszcza tych abstrakcyjnych.
 • Do ważnych tekstów dodaj elementy graficzne, które przyciągną uwagę.
 • Stosuj użyteczne nagłówki, czyli wyjaśnij jednoznacznie treści, której dotyczą.
 • Skracaj i upraszczaj teksty.
 • Pomoc i wszystkie dodatkowe informacje umieszczaj kontekstowo.
 • Nadaj priorytety przyciskom, aby ułatwić użytkownikom nawigowanie. Działanie wszystkich funkcji spraw, aby było intuicyjne i przewidywalne dla użytkowników.
 • Unikaj elementów dodatkowych, które mogą rozproszyć i odciągnąć wzrok użytkowników.
 • Rejestrację i logowanie zaplanuj tak, aby nie odrywać użytkowników od ich głównego celu, czyli procesu zakupowego. Pamiętaj, ważna jest płynność w realizacji zakupu.
 • Aby wyróżnić formularz i skupić na nim uwagę użytkowników możesz stosować delikatne jasne tło.
 • Pamiętaj, że prezentacja zawartości koszyka w zbyt wielu krokach procesu zakupowego może rozpraszać użytkownika.
 • Minimalizuj liczbę pól formularzy.
 • Jasno i precyzyjnie projektuj kroki procesu zakupowego, tak aby użytkownik wiedział gdzie się znajduje i jaki krok jest ostateczny.
 • Stosuj spójne i jasne nazwy dla poszczególnych kroków procesu zakupowego oraz przycisków.

Powyższe rady pochodzą z raportu na temat Badania procesu zakupowego w sklepach internetowych od Ideacto.pl i Eyetracking.pl (link do pobrania pliku PDF przesyłany jest po podaniu e-maila na stronie DochodowySklep.pl).

Autor wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zobacz kolejny artykuł

O „kaloryczności” porównywarek cen słów kilka (na przykładzie GameClub.pl)

W Polsce działa kilkanaście/kilkadziesiąt porównywarek cen, których najważniejszym zadaniem jest przekierowywanie klientów na strony współpracujących z nimi sklepów internetowych. Jak sobie z tym radzą? Zapraszam na subiektywne spojrzenie w tej sprawie autorstwa właściciela sklepu z grami planszowymi GameClub.pl :)

AdvertisementReklama

Od początku mojej współpracy (przełom października i listopada 2009), porównywarki wygenerowały w moim sklepie łączną sprzedaż na poziomie 5860,50 zł brutto. Miałem jeszcze kilka zamówień na kwotę ok. 430 zł, jednak ostatecznie nie zostały zrealizowane (anulowane przez klientów).

Koszt pozyskania jednego nowego kupującego nie był mały (inne kanały, łącznie z Google AdWords sprawdzają się lepiej), jednak wszystkie zamówienia z porównywarek traktuję na zasadzie inwestycji długoterminowej – zakładam, że klienci do mnie wrócą i próbuję ich do tego przekonać (dopiero na drugim/trzecim zamówieniu od klienta z porównywarki pokrywam koszt jego pozyskania).

Aktualnie oferta mojego sklepu jest obecna w siedmiu porównywarkach:

 • Ceneo.pl
 • Nokaut.pl
 • Skapiec.pl
 • Radar.pl
 • Okazje.info.pl
 • Tanio.pl
 • Kupujemy.pl

Sześć pierwszych serwisów to najpopularniejsze porównywarki cen w Polsce (patrz lista za marzec 2010).

Jeżeli chodzi o budżet reklamowy, to wszędzie wydałem mniej więcej po równo (nie licząc Radaru, który jest darmowy) – były to kwoty od 50 do 400 zł netto.

W sumie dzięki porównywarkom do sklepu wpłynęły 44 zamówienia, czyli średnio prawie 7 zamówień na miesiąc. Zdecydowanie tylko z tego kanału promocji nie da się utrzymać mojego sklepu internetowego :)

Popatrzmy na to, jak wyglądała „kaloryczność” każdej porównywarki, tj. z której otrzymałem najwięcej zamówień:

 • Ceneo.pl – 29 zamówień
 • Skąpiec.pl – 10 zamówień
 • Nokaut.pl – 7 zamówień
 • Radar.pl – 1 zamówienie

Z Okazje.info.pl, Tanio.pl i Kupujemy.pl nie wpadło do mojego sklepu żadne zamówienie :(

Wnioski?

 • W przypadku mojej branży i produktów, które oferuję liczą się tylko trzy porównywarki (przy czym Ceneo dzieli i rządzi).
 • Nie widzę sensu w dołączaniu do kolejnych serwisów tego typu, ale może któryś handlowiec mnie jeszcze przekona :)
 • To, że porównywarka jest bardziej popularna (Nokaut) wcale nie oznacza, że jest bardziej skuteczna (ze Skąpca miałem więcej zamówień).
 • Warto dodać sklep do darmowego Radaru, bo już na pierwszym zamówieniu wychodzi się na plus (nie licząc czasu związanego z integracją i konfiguracją panelu).
 • Porównywarki nie utrzymają sklepu internetowego, dlatego nie można się tylko do nich ograniczać (to tylko jeden z kanałów docierania do klienta).
 • Porównywarki nie są tanie, ale nie wolno na nie patrzeć tylko w kontekście zdobycia pojedynczego zamówienia.
 • Warto optymalizować plik XML, aby uniknąć „pustych” przejść do sklepu (ten punkt zasługuje na oddzielny wpis).

Jakie są Wasze wrażenia ze współpracy z porównywarkami? Jeżeli chcielibyście przygotować takie zestawienie dla swojego sklepu i podzielić się nim ze społecznością to zapraszam do kontaktu na priv.

Autor wpisu

1 komentarzy do tekstu

 1. A ja się wypowiem jako klient… Korzystam z porównywarek, ale sklepy nie wiedzą o tym, że zakup dokonuję po przejrzeniu ofert w ceneo, skapcu czy innym nokaucie. Typuję sobie kilka ofert i często przeglądam jest wchodząc bezpośrednio do sklepu z pominięciem porównywarek. Dlaczego? Bo często pracuję na różnych stanowiskach komputerowych i jak coś chcę kupić, to np. w jednym miejscu wstępna selekcja ofert, potem w innym, jak mam więcej czasu dokładniejsza analiza. Czasem kupuję coś dla ludzi nie mających dostępu do sieci – wtedy często drukuję opis i potem kupuję bezpośrednio w sklepie. Czasem kupuję coś dla ludzi, którzy… sami boją się kupować, albo nie mają konta w banku (poważnie :) – przeglądają oferty w porównywarce i mówią mi gdzie i co chcą kupić.
  Inna sprawa – kupiłem kilka dużych sprzętów AGD. I wszystkie w jednym sklepie. Po pierwszych bardzo dobrych doświadczeniach zakupowych w tym sklepie teraz jest tak, że jeśli tylko przy droższym sprzęcie różnica w cenie tego sklepu od najtańszego jest mniejsza niż 50 zł to nawet nie patrzę na inne oferty (no, chyba, że dodają jakieś bonusy)… Więc dla mnie cena nie ma aż tak dużego znaczenia jak zaufanie do sprzedawcy…

  Odpowiedz ↓

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Newsletter

BONUS: Jak się robi e-handel w Polsce?
72-stronicowy ebook (pdf)
- zbiór wywiadów z właścicielami sklepów

Zamknij

Najlepsze poradniki i informacje
e-commerce prosto na Twój e-mail!

Bonus dla Ciebie:
PDF, 72 strony!

Wpisz swój adres e-mail, aby rozpocząć prenumeratę newslettera od eKomercyjnie.pl.

Od razu wyślemy do Ciebie:

 • BONUS #1: Jak się robi e-handel w Polsce? Rozmowy z właścicielami sklepów internetowych (magazyn .pdf, aż 72 strony!)
   
 • BONUS #2: Piętnaście gotowych sposobów na ulepszenie sklepu internetowego!
  (poradnik .pdf)