eKomercyjnie.pl

Licytacje – nowy sposób promocji sklepu na Skąpiec.pl

Porównywarka cen Skapiec.pl przygotowała dla sklepów internetowych opcję „Licytacje”, czyli nowy system promowania produktów. Dzięki tej funkcji oferta sklepu może pojawić się na jednym z trzech pierwszych miejsc na stronie produktu prezentowanego w serwisie.

Czym są licytacje?

Licytacje to łatwy i wygodny sposób na wypromowanie oferty sklepu, a w rezultacie – zwiększenie sprzedaży wybranych produktów. Dzięki udziałowi w systemie licytacji, oferta sklepu może pojawić się na jednym z trzech pierwszych miejsc na stronie produktu w serwisie Skąpiec.pl, bezpośrednio nad standardową listą ofert. Specjalny boks, w którym znajdują się promowane oferty dodatkowo wyróżniony został kolorem beżowym, dzięki czemu jest on bardziej widoczny dla użytkowników porównywarki.

promowane oferty Skąpiec.pl

Jak działa system licytacji?

Zasady prowadzenia licytacji są bardzo przejrzyste – aby znaleźć się na wyróżnionej pozycji, sklep musi ustalić wyższą niż konkurencja stawkę za przejście ze Skąpiec.pl na swoją stronę. Trzy sklepy, które zadeklarują najwyższą stawkę CPC (cost per click) dla konkretnego produktu pojawią się na czele listy ofert prezentowanych na Skąpiec.pl. Wyróżniona oferta wyświetlana jest do momentu wyczerpania zadeklarowanego przez sklep dziennego budżetu na promocję lub przelicytowania oferty przez inne sklepy.

Zasada „zrób to sam”

Istotną zaletą wprowadzonego przez Skąpiec.pl systemu jest fakt, że sklepy biorące udział w licytacji mogą samodzielnie tworzyć kampanie reklamowe oraz ustawiać indywidualne stawki CPC dla różnych kategorii produktów. Co więcej, mogą one na bieżąco kontrolować swój budżet przeznaczony na promocję, a także w dowolnym momencie zmieniać wysokość stawki. Dzięki temu sprzedawca jest w stanie odpowiednio szybko reagować na zachowania konkurencji i tym samym stale gościć na promowanych pozycjach w porównywarce.

Możliwość przystąpienia do systemu licytacji ma każdy sklep współpracujący z serwisem Skąpiec.pl. Opcja ta dostępna jest w nowym „Panelu administracyjnym sklepu”.

Źródło: Skąpiec.pl

Autor wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zobacz kolejny artykuł

Citeam.pl integruje kupony zniżkowe z ofertą Allegro

Citeam.plSerwis zakupów grupowych Citeam.pl, należący do Grupy Allegro, integruje jedną z kategorii ofert z największą platformą handlową. Kupony Allegro generowały dotychczas ok. 16 proc. całkowitej sprzedaży na Citeam.pl – kategoria ta właśnie zmienia nazwę i umożliwia użytkownikowi finalizację rabatu bezpośrednio u sprzedawcy na allegro.pl.

Zniżki do e-sprzedawców działających na serwisie allegro.pl cieszą się dużą popularnością wśród fanów zakupów grupowych. Na tle wszystkich ofert wystawianych na Citeam.pl, co siedemnasta umożliwia zrobienie zakupów ze sporą zniżką u wybranych sprzedawców na Allegro. Wyniki sprzedażowe są jeszcze lepsze: „Co szósty kupon zniżkowy jest nabywany właśnie w kategorii Okazje Allegro, wcześniej Kupony Allegro. Do tej pory użytkownik kupował zniżkę na serwisie Citeam.pl i dopiero potem, po otrzymaniu kuponu na maila, finalizował transakcję podając kod rabatowy na stronie e-sprzedawcy. Teraz ten mechanizm będzie znacznie prostszy” – mówi Marta Krauze, dyrektor serwisu zakupów grupowych Citeam.pl.

Skrócenie mechanizmu transakcji ze zniżką

W wyniku zmian – zarówno na serwisie Citeam.pl, jak i na platformie handlowej – pojawiła się kategoria Okazje Allegro. Po kliknięciu na Kup Teraz, użytkownik Citeam.pl jest bezpośrednio przekierowywany na Allegro, gdzie od razu może sfinalizować proces zakupu ze zniżką. Pozwala to na znacznie skrócenie mechanizmu transakcji. „Ta kategoria ofert daje użytkownikowi możliwość kupowania jeszcze taniej w stosunku do cen, jakie można znaleźć na Allegro. Warunkiem wystawienia oferty przez e-sprzedawców na Citeam.pl jest bowiem zaproponowanie co najmniej 30 proc. zniżki od regularnej ceny” – dodaje Marta Krauze z Citeam.pl.

Przed wystawieniem oferty na Citeam.pl, Sprzedawca jest sprawdzany m.in. pod względem ilości posiadanego towaru na miejscu, długości funkcjonowania na rynku czy też opinii wystawianych mu przez klientów na Allegro. Pomaga to w odpowiedniej selekcji ofert i wyborze najlepszych.

Hity sprzedażowe z Allegro

Co do tej pory najlepiej sprzedawało się na Citeam.pl w kategorii Okazje Allegro? Hitami są m.in. zegarki od użytkownika New Look Style-HZ (1700 sprzedanych kuponów), zestaw wodooszczędnych perlatorów (1034 sprzedane kupony), zestaw mat pod meble od Sprzedającego Poli Trader (1014 sprzedanych kuponów) czy zniżka na dowolne buty marki Emu od Użytkownika Eastend (908 kuponów).

„Sprzedający na Allegro chętnie wchodzą w dodatkową formę promocji, jaką stanowią zakupy grupowe. Mimo zaoferowania niższej ceny, mogą liczyć na hurtową sprzedaż produktów w krótkim czasie, co ostatecznie bilansuje koszty” – mówi Marta Krauze z Citeam.pl.

Dodatkową zaletą takiej formy promocji jest pozyskanie nowej bazy klientów oraz – w przypadku Sprzedających działających w branżach sezonowych – podreperowania wyników sprzedaży poza gorącymi okresami handlowymi.

Źródło: Citeam.pl

Autor wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zobacz kolejny artykuł

Sukces na dwóch frontach – Paweł Kucharzak z Opineo.pl odpowiada na pytania eKomercyjnie.pl

Opineo.pl to największy w Polsce serwis zbierający opinie o sklepach internetowych. Od momentu premiery w 2006 roku, projekt Pawła Kucharzaka przeszedł szereg zmian, które pozwoliły mu na osiągnięcie bardzo dobrych wyników zarówno jeżeli chodzi o oglądalność witryny, jak i budowanie relacji z e-sklepami. Zapraszam do przeczytania wywiadu z Pawłem, w którym m.in. opisał drogę, jaką Opineo.pl przeszło do tej pory, a także zdradził, jak postrzega branżę handlu internetowego w Polsce.

Czy Opineo.pl to Wasz autorski pomysł, czy wzorowałeś się na jakimś serwisie z Zachodu?

System zbierania opinii w Programie „Słucham swoich klientów”, a także cały proces zaangażowania sklepów w zbieranie opinii w niezależnym serwisie jest naszym autorskim pomysłem. Większość podobnych przedsięwzięć przekształciło się w porównywarki cen jako sprawdzony model generowania przychodów. Opineo chyba jako jedyne nie poszło tą drogą, a skupiło się na zagospodarowaniu obszaru związanego z certyfikacją i jakością usług. Z perspektywy czasu możemy stwierdzić, że nasz wybór okazał się trafny.

Jak długo powstawała pierwsza wersja strony i kiedy pojawiła się w sieci?

Biorąc pod uwagę fakt, że w Internecie czas biegnie trzy razy szybciej niż w realu, strona powstała chyba w okolicach XIX wieku… Serwis długo szukał swojego miejsca na rynku, poszukiwał efektywnego modelu działania, zmieniał grafiki, tworzył i likwidował spore obszary funkcjonalności. Biorąc pod uwagę, że nawet w najmniejszym stopniu nie był powołany dla celów, które obecnie pełni, trudno ustalić konkretne daty początku jego podstawowej działalności.

Jak w takim razie wyglądała Wasze początki?

Początki były bardzo trudne. Tak naprawdę musieliśmy walczyć na dwóch frontach. Z jednej strony mieliśmy dodających opinie konsumentów. Wprowadzenie dla nich regulaminu dodawania opinii, wymogu rzeczowego opisywania zakupu, możliwość dodania jednej opinii do jednej transakcji, możliwość podważenia opinii przez sklep i przekazania sprawy do Centrum Rozstrzygania Sporów – to było pewne novum dla klientów, którzy do tej pory byli przyzwyczajeni, że w sieci można napisać wszystko, o wszystkich i bez żadnej odpowiedzialności.

Z drugiej strony mieliśmy tysiące sklepów, którym Opineo „przeszkadzało” robić interesy. Pokazywaliśmy opinie o sklepie (nie zawsze korzystne), nagłaśnialiśmy opinie niezadowolonych klientów, docieraliśmy z tą informacją do tysięcy potencjalnych kupujących. Dzięki Opineo skończyły się czasy, gdy niezadowolonego klienta można było zamieść pod dywan i dalej w spokoju prowadzić sprzedaż.

Po kilku latach ciężkiej pracy uważamy, że na obu frontach udało się odnieść sukces. Głównie dotyczy to sklepów, które przestały postrzegać Opineo jako wroga, a dostrzegły olbrzymie możliwości, jakie niesie ze sobą zbieranie referencji od swoich klientów i wykorzystanie ich jako potężnej broni handlowej w walce z konkurencją. Dziś większość sklepów aktywnie korzysta z naszego systemu zbierania opinii potransakcyjnych, wyciąga wnioski z uwag nadesłanych przez klientów, odpowiada i pilotuje sprawy niezadowolonych klientów, po prostu realizuje naszą misję „Słu- cham swoich klientów”.

Który rok działalności był dla Opineo.pl przełomowy? Kiedy poczułeś, że mocno zwiększyliście tempo?

To był przełom roku 2009, gdy uruchomiliśmy system zbierania zaufanych opinii, a także dopracowaliśmy system ankiet wypełnianych po transakcji, dzięki którym konsumenci zostawiali u nas opinie nie tylko o samym sklepie, ale również o zakupionym produkcie oraz usłudze kurierskiej. Wtedy zdaliśmy sobie sprawę, ze Opineo powoli staje się internetowym OBOP-em na temat polskiego e-handlu.

Nie chcesz z Opineo.pl wyjść poza granice polski? Czy to raczej projekt dostosowany tylko do naszego rynku?

Jestem przekonany, że model Opineo może się sprawdzić poza granicami Polski. Nasze obecne know-how pozwoliłoby sprawnie rozwinąć zagraniczny odpowiednik Opineo. Ale obecnie skupiamy się na rynku polskim, na którym wciąż widzimy olbrzymi potencjał rozwoju. Spora kolejka projektów, które realizujemy na rodzimym rynku, a także duża liczba nowo przyłączanych klientów uświadamia nam, ile jeszcze rzeczy mamy do zrobienia. Jesteśmy chyba jedną z nielicznych firm, która do tej pory nie miała jeszcze czasu stworzyć działu marketingu.

Ile komentarzy o sklepach dodajecie w skali miesiąca? Jak rozkładają się ich proporcje (pozytywne/neutralne/negatywne)?

Miesięcznie zatwierdzamy ponad 60 tysięcy opinii, które pochodzą z systemu ankiet potransakcyjnych. W okresach wzmożonych zakupów (święta) liczba ta znacznie rośnie. Proporcje pozytywnych i negatywnych opinii oczywiście w każdym sklepie są inne. Do tego należy uwzględnić toczące się sprawy w Centrum Rozstrzygania Sporów. On-line prowadzimy zwykle około 300 sporów między klientami a sklepami. Do tej pory mieliśmy ponad 15 tysięcy sporów, które polubownie załatwili między sobą konsumenci oraz sklepy. Uśredniając wszystkie opinie na temat wszystkich sklepów, możemy stwierdzić, że w polskim e-handlu 9 na 10 klientów jest zadowolonych z transakcji.

A jak idzie zbieranie opinii o produktach?

W obszarze zbierania opinii o produktach mamy w Polsce kilka konkurencyjnych serwisów. Większość z nich dysponuje dużo większą liczbą opinii o produktach. Głównie wynika to z faktu częstych akcji pt. „dodaj opinię i odbierz punkty/nagrodę”. Efekty takich akcji są błyskawiczne, pojawia się wiele osób, które chętnie dodają opinie o pralce, butach i paście do zębów, ilość opinii rośnie, a z nią popularność serwisu. Pozostaje tylko pytanie nad sensem tych treści. Czy ktokolwiek przywiązuje wagę do opinii w serwisie, w którym prowadzony jest ranking dodających opinie, a najlepsi dodali po 2 tys. opinii o różnych produktach?

Opineo ma tych opinii zdecydowanie mniej, ale przy każdej można zobaczyć, w jakim sklepie klient kupił dany produkt, jakie inne produkty posiada i jaka jest jego historia e-zakupowicza. Ocenę wiarygodności opinii danego komentującego zawsze pozostawiamy innym konsumentom. Ten system się sprawdza.

Często po opiniach użytkowników u Was można od razu poznać, że z daną firmą coś jest nie tak. Dlaczego nie macie na Opineo.pl rankingu najgorzej ocenianych sklepów?

Zgadza się, przeważnie jesteśmy pierwszą instytucją, która dowiaduje się o problemach z danym sprzedawcą. Widać to przeważnie po wykresie, chronologicznych opiniach itp. Zawsze w takim przypadku informujemy porównywarki cen, które obsługują potencjalnych kupujących, pomagamy poszkodowanym zorganizować się i skontaktować między sobą, publikujemy opinie wszędzie tam, gdzie docieramy.

Tworzenie dedykowanych rankingów „TOP Najgorsi” jest jednak bardzo niebezpieczne, gdyż stawiamy się w roli sędziego, który w ciągu jednego tygodnia może doprowadzić do zamknięcia danego sklepu. A przecież trudno ocenić, czy dany sklep już jest oszustem czy też ma przejściowe problemy i trafiło się kilku naprawdę wymagających klientów. Naszą rolą jest przekazywanie głosu każdego klienta do szerokiego grona odbiorców, ale potencjalni klienci muszą sami podjąć decyzję, czy chcą zaryzykować i kupić taniej, mimo, że sklep posiada sporo negatywnych opinii. Wolimy się skupiać na pokazywaniu, w których sklepach zakup jest naprawdę bezpieczny, sprawdzony i przyjemny.

Do ilu osób dociera Opineo.pl?

Dość trudno to policzyć. Miesięcznie nasz serwis odwiedza około miliona konsumentów, ale należy uwzględnić szereg naszych widgetów z opiniami, które klienci oglądają na stronie samego sklepu. Do tego należy doliczyć użytkowników porównywarek, którzy sprawdzają punktacje sklepu na Opineo podczas porównywania cen.

Co robicie w sytuacji, kiedy zgłosi się do Was sklep, który nie chce mieć opinii o swojej działalności w Opineo.pl?

Odsyłamy go do Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, która każdemu obywatelowi zapewnia wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji (art.54 KRzP). Przypadki, w których sklep nie życzy sobie, by klienci wyrażali o nim opinie należą do rzadkości, ale faktycznie się zdarzają. Dotyczy to przeważnie sklepów o wątpliwej reputacji, które próbują na nas w ten sposób wymusić ukrycie negatywnych opinii. Odsyłamy takie przypadki do zapoznania się z przepisami prawa i wyjaśniamy, że ani sklep, ani serwis Opineo nie może zabronić klientom wyrażania swoich poglądów.

Oczywiście przepisy prawa chronią wszystkich i konsumenci są informowani o odpowiedzialności za swoje wypowiedzi. Dodatkowo dyscyplinujemy użytkowników, by ich opinie były konstruktywne i rzeczowo opisywały przypadek ich transakcji. Nie zamieszczamy opinii typu „Oszuści i złodzieje” – z takiej opinii inni klienci niewiele się mogą dowiedzieć. Za każdym razem prosimy klienta, by dokładnie opisał swój przypadek. Takie podejście pozwala tysiącom nowych odwiedzających zapoznać się z sytuacją w danym sklepie, a właścicielowi wyciągnąć wnioski na temat tego, co ma poprawić.

Waszymi klientami są sklepy internetowe. Dlaczego mają zatem płacić za negatywne komentarze na swój temat? Nie macie prób „nacisku” ze strony sklepów w sprawie usuwania komentarzy? Jak sobie z nimi radzicie?

Już dawno sklepy zrozumiały, na czym polega niezależność Opineo, że nie można nam płacić za usuwanie negatywów, że karzemy za produkowanie sobie pozytywnych opinii itp. Paradoksalnie taką postawą zasłużyliśmy sobie na szacunek właścicieli sklepów, którzy zaczęli nas postrzegać jak partnera godnego zaufania, który w równym stopniu dba o interesy konsumentów, jak i sklepów.

Sklepy zawsze narzekały, że opinie zamieszczają tylko niezadowoleni klienci, przez co ich wizerunek w sieci mało ma wspólnego z rzeczywistością. Nauczyliśmy ich, jak skutecznie aktywizować zadowolonych klientów, by zostawiali swoje opinie oraz jak w cywilizowany sposób rozmawiać z tymi mniej zadowolonymi. Świadomość w tym obszarze bardzo wzrosła i sprzedawcy coraz lepiej prowadzą dialog z klientami, zarówno tymi zadowolonymi, jak i mającymi sporo uwag do transakcji.

Współpracujecie z czołowymi porównywarkami cen (Skąpiec, Nokaut, Okazje.info). długo musieliście ich przekonywać o korzyściach wynikających z pokazywania opinii przy ofertach sklepów?

Porównywarki same dostrzegły problem jakości usług w sklepach oraz zdały sobie sprawę, że ponoszą częściową odpowiedzialność za dobry wybór klienta. Jeśli klient będzie zadowolony, na pewno wróci na strony porównywarki, ale gdy pójdzie coś nie tak, to zapamięta, kto polecił mu ten niefortunny sklep.

Era porównywania samych cen już się skończyła. Klient porównywarki chce w jednym miejscu widzieć cenę oraz opinie konsumentów z niezależnego serwisu. Integracja Opineo z porównywarkami doskonale się uzupełnia i odgrywa ważną rolę w czuwaniu nad bezpieczeństwem zakupów. Najbardziej mnie cieszy fakt, że bezpieczeństwo stanęło ponad biznesowe podziały i w tym zakresie współpracujemy nie tylko z Nokautem, Skąpcem i Okazjami, ale również z Ceneo. W przypadku alertów od klientów na temat sklepu, informacje błyskawicznie przekazujemy do wszystkich porównywarek, które weryfikują dany sklep i w miarę konieczności, wyłączają go, by ograniczyć liczbę osób, które mogą się stać ofiarą oszustów.

Giełdowe plany Grupy Nokaut zakładały zakup m.in. Opineo.pl w celu wzmocnienia rywalizacji z Allegro. Do transakcji jednak nie doszło. dlaczego? Wróciłeś do rozmów z Grupą Nokaut s.A. w sprawie ewentualnego przejęcia?

Rozmowy są prowadzone i dla ich dobra pozostawiam ten temat bez komentarza. Jednym z kluczowych elementów wyboru inwestora jest zapewnienie jak najlepszego rozwoju dla serwisu Opineo.pl i nad tym pracujemy.

W swoim podsumowaniu 2011 roku napisałeś, że kluczem do rozwoju naszej branży jest wspólne działanie konkurencyjnych podmiotów i skuteczne wyciąganie klientów z tradycyjnych zakupów do sieci. „Dorośliśmy” już do takich działań?

W tym roku po raz pierwszy odwiedziłem Targi e-Handlu w Poznaniu i byłem pod wielkim wrażeniem. Rozmawiałem z kilkoma wystawcami, a także odwiedzającymi i widać, jak na naszych oczach tworzy się sprawnie działająca, nowa gałąź przemysłu. Jeszcze do niedawna wiele firm z naszej branży podejrzliwie patrzyło na każdą nową ofertę współpracy, bojąc się utraty swoich użytkowników, autonomii czy kradzieży pomysłów. Dopiero targi zaczęły pokazywać, dlaczego warto się spotykać i rozmawiać oraz, że przez maile nie da się wszystkiego załatwić.

Większość naszych rodzimych, ecommerce’owych firm zdała sobie również sprawę, że walka idzie o dużo większą stawkę, niż obecne grono e-klientów. Naszym wspólnym konkurentem są duże sieci, galerie i markety, w których konsumenci zostawiają setki razy więcej pieniędzy niż w e-sklepach. Za tym wszystkim stoją duże korporacje, wpływy i pieniądze, a z tym będzie nam trudno walczyć.

W najbliższych latach przewiduję sporą batalię o klientów, których chcemy namówić do e-kupowania. Sukces zależy od tego, w jakim stopniu będzie zintegrowana cała branża dostarczająca narzędzia e-sklepom, serwisy tworzące kanały sprzedaży oraz sam poziom jakości usług w sklepach internetowych. Sprawnie poukładana współpraca nas wszystkich, w całym procesie zakupowym, będzie stanowić klucz do sukcesu e-branży.


Paweł Kucharzak – Prezes Zarządu Opineo Sp. z o.o. Pomysłodawca Programu „Słucham swoich klientów” oraz certyfikacji jakości e-usług, pasjonat nowoczesnych systemów zarządzania relacjami z klientem.

Powyższy artykuł pochodzi z Magazynu eKomercyjnie #7. Zapraszamy do przeczytania całego numeru!

Autor wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Newsletter

BONUS: Jak się robi e-handel w Polsce?
72-stronicowy ebook (pdf)
- zbiór wywiadów z właścicielami sklepów

Zamknij

Najlepsze poradniki i informacje
e-commerce prosto na Twój e-mail!

Bonus dla Ciebie:
PDF, 72 strony!

Wpisz swój adres e-mail, aby rozpocząć prenumeratę newslettera od eKomercyjnie.pl.

Od razu wyślemy do Ciebie:

  • BONUS #1: Jak się robi e-handel w Polsce? Rozmowy z właścicielami sklepów internetowych (magazyn .pdf, aż 72 strony!)
     
  • BONUS #2: Piętnaście gotowych sposobów na ulepszenie sklepu internetowego!
    (poradnik .pdf)