fbpx

eKomercyjnie.pl

Wiosenne porządki w bazie adresów e-mail

Mamy już wiosnę. Utarło się tak, że wiosna wiąże się z czymś nowym, z porządkami i zmianami. Porządki takie warto też zrobić w swoich bazach mailingowych. Nadal spotykam się z przekonaniem, że baza 10000 adresów jest lepsza, niż baza 4000. Nadal obsługiwani przez nas klienci nie zwracają uwagi na takie wskaźniki jak OR i CTR. W e-sklepach osoby, które tworzą kreacje, raczej rzadko zadają sobie trud, aby segmentować odbiorców, a jeszcze rzadziej dobierają do nich odpowiednie produktu. Dlaczego warto to zmienić?

Niska jakość, wysokie szkody

Nie istnieje coś takiego, jak lista wiecznie aktywnych adresów e-mail. Osoby, które nie zajmują się wysyłka newsletterów, nie mają pojęcia, że maile „tracą ważność”, że wysyłanie 500 wiadomości, które pozostają bez echa od kilkunastu miesięcy nie ma sensu, a często mogą wyrządzić więcej szkody, niż przynieść pożytku. Poza tym, wysyłanie kreacji do takich odbiorców po prostu podnosi koszty dotarcia do pojedynczego klienta. Staram się tłuc do głowy wszystkim klientom, dlaczego mała baza z OR na poziomie 30% jest lepsza, niż duża, która ma go na poziomie 3%.

Idąc dalej takie „nieposprzątane” listy sprawiają więcej problemów, niż przynoszą korzyści. Przede wszystkim jeśli rozliczamy się za rekord, to ponosimy koszt wysyłki maila do osoby, która i tak nigdy go nie otworzy, co jest po prostu wywalaniem pieniędzy w błoto. Decydując się na kampanie dostarczane do takiej bazy nigdy tak naprawdę nie będziemy mieć prawdziwego obrazu sytuacji, statystyki są bowiem przekłamane i bardzo mało wiarygodne. Dodatkowo to wszystko ma wpływ na naszą reputację jako nadawcy. Nie chodzi o to, że inni odbiorcy będą nas źle widzieć, ale o to, że to filtry antyspamowe zrobią z naszym adresem „jesień średniowiecza”. Wszystko między innymi przez adresy będące spam traps, czyli pułapkami spamerów, w które możemy także trafić my. Wtedy możemy zapomnieć o docieralności nawet w ramach całej domeny.

Przede wszystkim higiena

Przede wszystkim problemy z jakością list spowodowane są błędami przy wprowadzaniu adresów. Literówki, źle wprowadzone dane, np. imię zamiast adresu lub końcówka com, zamiast pl. To najczęstsze przyczyny obniżania jakości, ale są też inne. Zaliczymy do nich sytuacje, w których odbiorca zmieni pracę, wykasuje skrzynkę. Do ostatnich zaliczyć można podawanie niekompletnych danych. Wiele problemów spowodowane jest autouzupełnianiem pól formularzy. Coś, co ma usprawnić zapisy klientom, może być też ich zmorą. Sam się czasem łapię, na tym, że wrzucając kolejny adres do skrzynki nadawczej w aplikacji kurierskiej, potrafię z rozpędu bić automatycznie swój adres, zamiast adresu odbiorcy. Dlaczego? Bo autouzupełnianie podpowiada, a ja robię tę czynność dość mechanicznie.

Co więc zrobić?

Należy pamiętać, że odpowiednia jakość bazy przekłada się na poziom otwarć i kliknięć, a te mogą przełożyć się na sprzedaż. Dlatego warto raz na jakiś czas znaleźć jeden, dwa dni na wyczyszczenie nieaktywnych adresów. Trzeba doprowadzić do sytuacji w, której wśród odbiorców naszych wiadomości pozostaną tylko osoby, które autentycznie zainteresowane są naszymi ofertami, czy też promocjami. Jak to zrobić? Trzeba przygotować odpowiednią kampanię oraz wykonać kilka dość prostych czynności, które pozwolą nam na stworzenie nowej, świeżej grupy odbiorców.

Nie zmuszajmy czytelników do pozostania z nami. Nie chcą otrzymywać dostarczanych do nich treści, to musimy to uszanować. Z własnego doświadczenia wiem, że gdy jakieś treści zaczynają mnie nudzić lub są po prostu nie dopasowane do moich oczekiwań, przestaję je otwierać lub zupełnie rezygnuje z subskrypcji. W email marketingu istnieje coś, co zwie się martwymi kontaktami. Powstają one między innymi, gdy klient przestaje korzystać z adresu e-mail lub zupełnie nie reaguje na wiadomości, chociaż te wpadają do jego skrzynki. Ustalmy, że jeśli nasze treści pozostają bez żadnej reakcji np. przez 6 miesięcy, to wyślemy do adresatów maila prośbą o ponowne potwierdzenie subskrybcji. Jeśli i ta kampania pozostanie bez echa, to adres taki najlepiej wyrzucić z listy. Nie możemy zapomnieć o tym, aby w jasny sposób poinformować subskrybenta o tej sytuacji, a jednocześnie pozostawić mu wiadomość, w jaki sposób może ponownie dołączyć do biuletynu.

Jak zacząć?

Kampania potwierdzająca subskrypcje powinna być wysłana tylko do nieaktywnych użytkowników bazy. Większość narzędzi do rozsyłania mailingów ma możliwość podejrzenia statystyk i wybrania interesującej nas grupy adresatów. To właśnie do nich musimy wysłać spersonalizowaną kreację, która musi zawierać coś, co zachęci ich do pozostania w bazie. Co to może być? Darmowy e-book, bon promocyjny, poradnik, dostęp do specjalnych treści. W temacie tym pozostaje nam bardzo duża dowolność. Pamiętajmy, że obiecanej obietnicy należy dotrzymać. Jeśli coś obiecujemy czytelnikom wiadomości – to musimy im to dać.

Nowa baza, co dalej?

Gdy już stworzymy nową listę odbiorców, to najlepiej od razu ją posegmentować. Kryterium segmentacji może być różne: wiek, płeć, region zamieszkania, kategoria produktów, którą klient wybrał itd. Im lepiej podzielimy odbiorców, tym łatwiej przyjdzie nam dopasowywać do nich wysyłane treści. Głównym problemem e-sklepów jest to, że za nic mają sobie segmentacje. Nadal ze sklepów odzieżowych dostaję oferty z kolekcją dziecięcą, z drogerii kosmetyki dla kobiet, a ze sklepów z multimediami oferty komputerów dla graczy pomimo tego, że kupuję w nich tylko gry na konsolę. O segmentacji się wiele opowiada, narosło wokół niej wiele mitów. Szkoda, że nadal sklepy zapominają, jak skutecznym narzędziem może ona być.

Jeśli potrzebujesz pomocy w wysyłce i przygotowaniu kreacji e-mail lub nie wiesz, jak zrobić segmentację bazy zapraszamy do kontaktu: dawid.marut@ekomercyjnie.pl

Tagi:Wiosenne porządki w bazie adresów e-mail

Autor wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zobacz kolejny artykuł

Prasówka e-commerce #2

Zapraszamy do lektury drugiej prasówki dotyczącej wydarzeń e-commerce, które miały miejsce w ostatnich dniach w kraju i na świecie. Mamy nadzieję, że lektura umili Wam dzisiejszą poranną kawę.

AdvertisementReklama

Carrefour Marketplace szansą dla sprzedawców?

Najbliższy kwartał przyniesie wiele zmian na rynku. Uruchomiony zostanie między internetowy targ, nad którym opiekę sprawować będzie Carrefour. Carrefour Marketplace ma być platformą sprzedażową, na której producenci będą mogli sprzedawać swoje produkty oraz żywność. Ponieważ w ofercie pojawiają się pozycje nie będące żywnością, to mówi się, że „miejsce to” może być konkurencją np. dla Allegro czy też Amazon. Eksperci twierdzą, że wszystko zależne będzie od poziomu cen. Aby rozpocząć sprzedaż poprzez platformę handlowcy będą musieli uiścić miesięczną opłatę wysokości 149 zł, co nie jest kwotą bardzo wygórowaną. Jak zapewnia sieć, partnerzy skorzystają na wsparciu biznesowym i atrakcyjnych warunkach współpracy. Stawki prowizyjne mają wynosić 5-9 proc. od wartości transakcji. Plusem, który ma przemawiać ze zakupami na tej platformie, mają być rozwiązania Click & Collect, które pozwolą klientom na samodzielny odbiór towarów w marketach Carrefour.

Program lojalnościowy Empik dużym sukcesem

Chociaż ta wiadomość jest trochę starsza, to postanowiliśmy wspomnieć o niej, ponieważ liczby są naprawdę ciekawe.

Program Mój Empik miał na celu połączenie kanałów on- i offline. Wydaje się, że udało się to zrobić w sposób idealny. Nawet 40% wartości sprzedaży całej sieci przechodzi przez karty klubu. Dodatkowo, średnia wartość koszyka klienta z kartą jest o 20% wyższa, niż u klienta, który tej karty nie posiada. Ważne jest to, że program jest kompatybilny nie tylko ze sklepem internetowym, ale także z aplikacją mobilną, co ułatwia klientom korzystanie z jej zasobów. Na 200 tysięcy pobranych apek, 80% pobrały osoby będące w programie lojalnościowym. Aplikacja ta posiada wiele wygodnych dla klienta opcji. To nie tylko łatwy dostęp do programu, ale także swobodne zwroty, sprawdzanie dostępności poszukiwanego produktu, skaner muzyki itp. Dodatkowo użytkownicy aplikacji mogą tworzyć własne listy prezentów, biblioteczkę posiadanych książek, filmów, płyt oraz gier i dzielić się nią z innymi. Narzędzia stworzone z myślą o kliencie sprawdzają się sprzedażowo. Pokazują to wyniki Oper Rate, które w przypadku niektórych kampanii wyniosły nawet 44%.

Intermarché z nową aplikacja mobilną

Sieć Intermarché uruchomiła nową aplikację mobilną, która ma pomóc klientom w dokonywaniu zakupów. Wszystko dzięki temu, że apka zawierać będzie informację o aktualnych gazetkach, które obowiązują w każdym sklepie sieci. Dodatkowo, klienci znajdą w niej informacje o akcjach specjalnych, czy też o promocjach. Jej twórcy pomyśleli także o połączeniu jej z Atelier Intermarché, gdzie konsumenci znajdą inspiracje kulinarne oraz poradniki, np. na temat serwowania potraw, czy doboru do nich win. Idąc za ciosem sieć, chce,tak jak w przypadku jak Tesco, które działa w podobny sposób, wprowadzić spersonalizowane kupony rabatowe, dostępne tylko z poziomu aplikacji.

Maszynki w subskrypcji, tym razem we Francji

Dawno temu pisaliśmy o Dollar Shave Club, który podbił Amerykę oraz Kanadę. Maszynki do golenia w boxach subskrypcyjnych były strzałem w dziesiątkę. Na podobny pomysł wpadł producent maszynek jednorazowych oraz długopisów – firma BIC. Ich rozwiązanie trafiło na rynek francuski i pozwala zamówić maszynki za 5 euro miesięcznie. Czy rozwiązanie to okaże się tak samo atrakcyjne dla europejskich klientów, jak Dollar Shave Club dla amerykańskich? Zobaczymy.

Frisco.pl z nowym magazynem i koncentracją na aglomerację warszawską

Frisco.pl cały czas się rozwija, a koniec 2016 roku przyniósł delikatesom dynamikę przychodów rzędu 100% miesiąc do miesiąca. Strategia sklepu, to skupienie swoich działań na aglomeracji warszawskiej. Jednym z działań, które ma ułatwić jej wdrożenie, jest wybudowanie większego magazynu, który zapewni jakość obsługi i punktualność dostaw, co w przyszłości przełoży się na wzrost wartości spółki. Dzięki rozwiązaniom technologicznym już pod koniec 2016 roku Frisco.pl podwoiło liczbę regularnie kupujących w sklepie klientów. Między innymi wpływ na to miało usprawnienie dostępu do wcześniejszych zamówień, ich powielanie oraz tworzenie list zakupowych.

Zmiany w trendach zakupowych i odwrócony efekt ROPO

ROPO, czyli znajdź online, kup offline, jest jednym z trendów zakupowych klientów, jednak wielokrotnie zdarza się, że mamy do czynienia z jego odwrotnością. Klienci traktują sklepy, jak Showroomy, a zakup finalizują online, często nawet w samym punkcie stacjonarnym. Dlaczego tak jest? Spowodowane to jest między innymi różnicą cen pomiędzy kanałami. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w badaniu przeprowadzonym przez firmy Comarch i Kantar TNS “Future of shopping. Latest trends in retail. Today and 2030”.

Według niego w zależności od kategorii produktów, z odwróconego efektu ROPO korzysta obecnie od 20 do 33 proc. polskich konsumentów. Trend ten jest najbardziej popularny w przypadku produktów do wyposażenia domów i mieszkań oraz sprzętu RTV i AGD, najmniej zaś w kategorii biżuteria. Według prognozy trend ten będzie wzrastał i może dotyczyć nawet 40-50% klientów, szczególnie tych najmłodszych w przedziale 18-24 lata.

Aby nie tracić konsumentów sklepu muszą postawić na działania omnichannel i łączyć kanał off- i online. Wspólne promocje i spersonalizowane oferty mogą pomóc w dotarciu do klientów.

Autor wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zobacz kolejny artykuł

Sklep internetowy zamiast Allegro

skyshopWedług sprzedawców, działających na Allegro, polityka serwisu nie jest dla nich przyjazna. Przedsiębiorcy niekiedy nie nadążają za wprowadzanymi zmianami. Irytacja handlarzy rośnie z dnia na dzień, co widać chociażby w mediach społecznościowych czy na forach. Jak poradzić sobie z zachodzącymi zmianami? Nie musisz być bierny. Możesz wziąć sprawy w swoje ręce i rozkręcić sklep internetowy na własnych zasadach.

AdvertisementReklama

Zmiany na Allegro wobec sprzedawców

Fala niezadowolenia wśród przedsiębiorców pojawiła się po zmianie w miniaturkach aukcji. Niedługo później Allegro wprowadziło nowy system komentarzy, który uniemożliwia ocenianie kupujących przez sprzedawców. W wyniku tego handlarze pozostają praktycznie bezbronni. Problem będzie także z unieważnieniem pozytywnych wypowiedzi, które mają małą liczbę gwiazdek. Może to doprowadzić do zmniejszenia ilości osób, posiadających Standard Allegro. Wiele mówi się również o podnoszeniu prowizji od sprzedaży w różnych branżach czy zwiększaniu cen za promowanie przedmiotów. W sieci pojawiają się też głosy o niesłusznym blokowaniu kont na Allegro. W przyszłości e-biznesmenów czeka również zmiana szablonów aukcji.
Jak powinieneś ustosunkować się do zachodzących zmian? Niestety wielu sprzedawców jedynie narzeka na Facebooku czy forach, zamiast szukać alternatywy dla swojego e-biznesu. Chociaż Allegro ma 14 milionów użytkowników i cechuje się największą rozpoznawalnością w Polsce wśród portali e-commerce, nie znaczy to, że jedynie na nim można zarabiać w Internecie. Bierność w tym wypadku nie popłaci. Lepiej zainwestować we własną markę i otworzyć sklep internetowy.

Sklep internetowy alternatywą wobec Allegro

Jeśli prowadzisz firmę, to pewnie najważniejszą wartością jest dla Ciebie zysk. Problem w tym, że ciężko generować satysfakcjonujące dochody, gdy musisz płacić wysokie prowizje od sprzedaży Allegro. Czasy sielanki na tym portalu handlowym bezpowrotnie minęły. Teraz nie tylko walczysz ceną czyli nakładasz jak najmniejszą marżę za towar z hurtowni, ale i oddajesz dużą część swojego obrotu. Inaczej jest w przypadku własnego sklepu internetowego. Prowadząc taki e-biznes, pracujesz jedynie na siebie. Jesteś niezależny i samodzielnie ustalasz ceny produktów. Opłaty za asortyment nie muszą być najniższe, ponieważ konsumenci dzisiaj kupują marki. Odbiorcy wracają do sklepów internetowych, które oferują im pozytywne wrażenia i doświadczenia. Prowadząc e-sklep możesz tworzyć społeczność, budować swoją wiarygodność i zyskiwać zaufanie. Stajesz się także ekspertem w branży, który zapewnia profesjonalną Obsługę Klienta. Tym samym przestajesz być anonimowy, jak w przypadku Allegro. Ponadto, gdy masz własną witrynę, to Ty planujesz jej rozwój. Nie musisz w kółku dostosowywać się do restrykcyjnego regulaminu Allegro, dzięki czemu nic Cię nie zaskoczy. Pewnie teraz myślisz, że otworzenie sklepu internetowego, to dobry pomysł, jednak wiążę się ze zbyt dużymi kosztami. To tylko mit.

Założenie sklepu internetowego

Otworzenie e-sklepu nie musi być drogie. Możesz założyć witrynę na platformie na abonament typu Sky-Shop.pl i za pomocą dwukierunkowej integracji z Allegro przenieść aukcje jako produkty do sklepu. Dzięki temu zminimalizujesz koszty początkowe, a zaoszczędzone pieniądze z prowizji przeznaczysz na rozwój e-biznesu. Podobnie środki idące na promocje na portalu handlowym, przekażesz na poczet reklamy e-sklepu w Internecie. Zwłaszcza, że dzisiaj liczą się również darmowe kanały, chociażby social media. Jeśli obawiasz się, że stracisz klientów, zamykając działalność na Allegro, zawsze możesz stopniowo przenosić się na swoje. Otworzysz sklep internetowy, jednak nadal część produktów będziesz oferował na portalu handlowym, a za pomocą dwukierunkowej integracji z serwisem będziesz pobierał zamówienia do panelu administracyjnego Sky-Shop.pl. Następnie stopniowo, przy kontakcie bezpośrednim z odbiorcami, będziesz ich zachęcał do kupowania w e-sklepie. Proces ten może trwać, tyle ile potrzebujesz i da Ci on swobodę w rozwijaniu e-biznesu. Takie działania pomogą Ci zyskać grupę lojalnych klientów, którzy będą powracać do Twojej witryny i zapewnią Ci stałe dochody.

O Autorze: Sky-Shop.pl – platforma sklepowa na abonament, która posiada dwukierunkową integrację z Allegro. Przekonaj się, że spełnimy Twoje oczekiwania. Załóż sklep testowy na 14 dni za darmo.

Autor wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Newsletter

BONUS: Jak się robi e-handel w Polsce?
72-stronicowy ebook (pdf)
- zbiór wywiadów z właścicielami sklepów

Zamknij

Najlepsze poradniki i informacje
e-commerce prosto na Twój e-mail!

Bonus dla Ciebie:
PDF, 72 strony!

Wpisz swój adres e-mail, aby rozpocząć prenumeratę newslettera od eKomercyjnie.pl.

Od razu wyślemy do Ciebie:

  • BONUS #1: Jak się robi e-handel w Polsce? Rozmowy z właścicielami sklepów internetowych (magazyn .pdf, aż 72 strony!)
     
  • BONUS #2: Piętnaście gotowych sposobów na ulepszenie sklepu internetowego!
    (poradnik .pdf)