eKomercyjnie.pl

Jak założyć sklep internetowy? Rejestracja firmy przez Internet krok po kroku

Od 01 lipca 2011 r. w Polsce zaczął działać system Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). System, działający na podstawie znowelizowanej Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, umożliwia, za pośrednictwiem Internetu, założenie działalności gospodarczej, zawieszanie jej lub znalezienie danych o działalności innych przedsiębiorstw. W systemie CEIDG działalność mogą rejestrować osoby fizyczne. Dla spółek podobną funkcjonalność udostępnił od 1 stycznia 2012 roku Krajowy Rejestr Sądowy.

Głównym założeniem systemu było skupienie wszystkich najważniejszych instytucji administracyjnych, aby umożliwić im komunikację między sobą oraz pozwolić obywatelom załatwić sprawy w jednym miejscu w sieci. Mimo, że system nie jest wolny od błędów, jest ciągle aktualizowany i poprawiany, niewątpliwie pozwala skrócić czas oczekiwania na wpis do państwowych rejestrów. Według CEIDG, już w pierwszym miesiącu po wprowadzeniu systemu, zarejestrowało się przez niego ponad 11 tysięcy firm.

Zakładanie sklepu internetowego

Aby założyć firmę, dzięki której będziemy mogli prowadzić sklep internetowy, należy załatwić formalności w następujących Urzędach:

1. Urząd Miasta/Gminy

 • Wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej
 • Wybranie zakresu działalności PKD (Polska Klasyfikacja Działalności)

2. Urząd Statystyczny

 • Wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON)

3. Urząd Skarbowy

 • Otrzymanie Numeru Identyfikacyjnego Podatnika (NIP)
 • Wybranie formy płatności podatku od dochodu
 • Rejestracja jako płatnika VAT (jeśli dotyczy)

4. Zakład Ubezpieczeń Społecznych

5. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO)

 • Rejestracja bazy danych osobowych klientów sklepu internetowego

6. Krajowy Rejestr Sądowy (dotyczy spółek)

 • Wpis do KRS

Wszystkie sprawy można załatwić bez udawania się do w/w instytucji – za pośrednictwem witryn firma.gov.pl, ceidg.gov.pl lub epuap.gov.pl. Aby złożyć wniosek elektronicznie, trzeba posiadać podpis elektroniczny z certyfikatem kwalifikowanym lub założyć profil zaufany ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej – epuap.gov.pl). Następnie należy zarejestrować się w systemie CEIDG (firma.gov.pl, ceidg.gov.pl lub epuap.gov.pl) – system prześle link aktywacyjny na email podany przez zgłaszającego.

Po aktywacji konta należy się tam zalogować. Kolejny krok to wypełnienie wniosku w formularzu elektronicznym (za pomocą kreatora) i przesłanie go online do Ministerstwa Gospodarki. Po poprawnym zweryfikowaniu wniosku, nastąpi wpis nowej firmy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (zazwyczaj jest to następny dzień roboczy od daty zgłoszenia). Wniosek o wpis do CEIDG jest jednocześnie wnioskiem do rejestrów:

 • Urzędu Statystycznego – wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON)
 • Urzędu Skarbowego – zgłoszenie identyfikacyjne podatnika NIP; oświadczenie o wyborze formy opodatkowania. W przypadku, gdy przedsiębiorca chce rozliczać i wystawiać faktury zagraniczne musi również zgłosić wniosek o przydzielenie NIP UE
 • ZUS-u – zgłoszenie płatnika składek (w przypadku gdy przedsiębiorca chce zgłosić swoich pracowników do ubezpieczenia społecznego, osobiście musi się stawić do oddziału ZUS i wypełnić oddzielne formularze dostępne do pobrania na stronie ZUS)

Po otrzymaniu wypełnionego wniosku, urzędnik dokonuje wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej, który następnie jest przykazywany do Urzędu Skarbowego, gdzie nadawany jest NIP. Kolejny krok to elektroniczne przesłanie przez urząd wniosku z NIP-em do Urzędu Statystycznego (w celu przydzielenia numeru REGON) oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (zgłoszenie płatnika). Po zakończeniu całej procedury, system ePUAP przesyła wnioskodawcy informację zwrotną o nadanych numerach identyfikacyjnych.

Możliwe jest również anonimowe złożenie wniosku (gdy zgłaszający nie posiada podpisu elektronicznego bądź profilu zaufanego e-PUAP) – wtedy można się zarejestrować i wysłać wniosek elektronicznie. Zgłaszający otrzyma kod weryfikacyjny wniosku, który należy wydrukować i własnoręcznie podpisać. Następnie trzeba udać się z nim do najbliższego Urzędu Miasta/Gminy (urząd wyznacza termin 7 dni od otrzymania kodu), gdzie przyjmujący urzędnik dokona reszty formalności.

Z uwagi na to, że każdy sklep internetowy zbiera i przetwarza dane osobowe, konieczna jest rejestracja zbioru danych klientów e-sklepu w bazie GIODO (Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych). Można tego dokonać w systemie e-GIODO, gdzie należy wypełnić elektroniczny wniosek. Ważne jest, aby przed wysłaniem wniosku online opatrzyć go podpisem elektronicznym (możliwe jest również wysłanie wniosku bez podpisu elektronicznego, jednak wtedy należy go wydrukować i podpisać, a następnie wysłać pocztą lub złożyć w siedzibie GIODO).

Więcej na temat rejestracji danych w bazie GIODO piszemy w tekście Sklep internetowy a rejestracja w GIODO.

Po otrzymaniu wszystkich potwierdzeń online, można rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej.

Załatwianie spraw przez Internet

Poniżej wymieniono usługi pomocne przy załatwianiu spraw z urzędami online:

GUS

Urząd Skarbowy

ZUS

Źródło: ePUAP / Ministerstwo Finansów / GUS / ZUS

foto © peshkova – Fotolia.com

Autor wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zobacz kolejny artykuł

Actiview.pl

Krótki opis: Dzięki prezentacjom stworzonym przez Actiview.pl, Twój sklep lub strona internetowa znacząco wyróżni się na tle konkurencji. Zwiększysz konwersję oraz dotrzesz do klientów, którzy stronili od zakupów przez internet.

Oferta firmy: Koszt podstawowej prezentacji składającej się z 36 klatek zaczyna się zaledwie od 19 zł netto. W jej ramach uzyskasz płynny obrót o 360 stopni. Do każdej prezentacji dołączone są wszystkie zdjęcia w rozdzielczości HD składające się na nią.

Dodatkowo do każdej prezentacji możesz zamówić takie opcje, jak:

 • podwojona ilość klatek
 • animacja ruchomych elementów
 • różne formaty prezentacji

Czas realizacji: Termin realizacji zlecenia zależny jest od ilości nadesłanych przedmiotów. Przykładowy termin w przypadku do 50 przedmiotów wynosi 2-3 dni robocze.

Koszty: Podstawowa prezentacja, składająca się z 36 klatek – od 19 zł netto.

Prezentacja testowa: Po wcześniejszym skontaktowaniu się istnieje możliwość wykonania 3 prezentacji dowolnych przedmiotów gratis (prezentacje umieszczane są na naszym serwerze i wysyłane do wglądu za pomocą linka).

Bonusy: Każdy sklep (firma) korzystający z naszych usług jest bezpłatnie promowany na firmowym fanpage Facebooka. Świadczymy usługi wdrożenia prezentacji na stronach internetowych.

Dodatkowe informacje:

Autor wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zobacz kolejny artykuł

SeoBusiness.pl

Krótki opis: Zespół SeoBusiness.pl tworzą specjaliści, mający kilkuletnie doświadczenie w pozycjonowaniu stron w wyszukiwarkach dla Klientów instytucjonalnych oraz małych i dużych firm. Misją SeoBusiness.pl jest umożliwienie naszym Klientom dotarcia do tysięcy internautów codziennie poszukujących produktów i usług poprzez wyszukiwarki.

Oferta firmy: Na hasło „ekomercyjnie” rabat 15% na wszystkie usługi.

1. Pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów, którzy posiadają określony budżet na reklamę oraz chcą dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, wprowadziliśmy usługę szerokiego pozycjonowania z ustalonym limitem. Nadal płacisz tylko za efekty TOP 10, jednak nie więcej niż zostało to uzgodnione w wybranym pakiecie. W SeoBusiness cenimy sobie wyniki, dlatego płacisz dopiero po ich osiągnięciu. Kierujemy się zasadą „No Success – No Pay”. Zapłacisz tylko za frazy, które trafią do TOP 10 w wynikach wyszukiwania Google.

Oferujemy:

 • płatność wyłącznie za pozycję TOP 10
 • pierwsze rezultaty zauważalne w ciągu 3-4 tygodni
 • kompleksową analizę konkurencji
 • działania zawsze zgodne z kodeksem etycznym SEO
 • codzienny monitoring pozycji
 • przejrzyste zasady współpracy
 • optymalizację strony internetowej
 • wzrost sprzedaży produktów i usług Twojej firmy
 • 3 miesiące za 1zł netto

Pozycjonowanie SEO – wypełnij formularz

2. Kampanie Linków Sponsorowanych

Kampanie linków sponsorowanych to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod promocji firmy w internecie. Natychmiast po rozpoczęciu kampanii Twoja strona internetowa będzie znajdowała się na szczytach wyszukiwań w Google na nieograniczoną liczbę fraz, a co za tym idzie będzie widoczną i rozpoznawalną marką. Z wyszukiwarki Google.pl korzysta 96% internautów, a więc niemal każdy potencjalny klient szuka twojej firmy za jej pośrednictwem. Dla naszych klientów zawsze przygotowujemy indywidualne formy strategii uzależnione od branży, sezonu, mody, statystyk itp.

Linki sponsorowane – wypełnij formularz

Pozycjonowanie stron www: TAK
Kampanie AdWords: TAK
Audyt SEO i optymalizacja stron www:TAK
Web Analitycs:TAK
Modele rozliczeń: Płatność za pozycję w TOP10

Autor wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Newsletter

BONUS: Jak się robi e-handel w Polsce?
72-stronicowy ebook (pdf)
- zbiór wywiadów z właścicielami sklepów

Zamknij

Najlepsze poradniki i informacje
e-commerce prosto na Twój e-mail!

Bonus dla Ciebie:
PDF, 72 strony!

Wpisz swój adres e-mail, aby rozpocząć prenumeratę newslettera od eKomercyjnie.pl.

Od razu wyślemy do Ciebie:

 • BONUS #1: Jak się robi e-handel w Polsce? Rozmowy z właścicielami sklepów internetowych (magazyn .pdf, aż 72 strony!)
   
 • BONUS #2: Piętnaście gotowych sposobów na ulepszenie sklepu internetowego!
  (poradnik .pdf)